Marknadsnyheter
Sobis intäkter och EBITA för helåret 2019 högre än tidigare estimat
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) (Sobi™) (STO: SOBI) meddelar idag att intäkterna och EBITA för helåret 2019 föll ut högre än tidigare estimat. Helårsintäkterna uppgick till cirka 14 150 – 14 250 MSEK och EBITA till cirka 6 200 – 6 300 MSEK exklusive omstruktureringskostnader och påverkan från förvärvet av Dova Pharmaceuticals. De främsta anledningarna till att resultatet föll ut bättre är:
- Betydligt högre försäljning av Synagis tack vare en ökad efterfrågan som ett resultat av en förbättrad effektivitet inom den kommersiella organisationen samt lageruppbyggnad i grossistledet. Förutom detta ökade försäljningen genom en positiv påverkan av ett högre nettopris och en svårare RSV-säsong än normalt
- Högre försäljning av Gamifant som ett resultat av högre medelvikt hos patienter samt längre behandlingsperiod
- En bättre försäljning av Orfadin och övriga Specialty Care-produkter främst på grund av periodisering av stora ordrar
Huvuddelen av RSV-säsongen sträcker sig från det fjärde till det första kvartalet och med anledning av detta ska Synagisförsäljningen bedömas utifrån en hel RSV-säsong (kv4-kv1). Gamifant är fortfarande i lanseringsfas och försäljningen förväntas fortsätta att vara volatil framöver vilket är normalt för ett läkemedel mot en mycket sällsynt sjukdom med en liten patientpopulation.
Vid publiceringen av rapporten för det tredje kvartalet 2019 den 31 oktober upprepade Sobi de finansiella utsikterna för 2019, vilka publicerades den 17 juli 2019. Intäkterna för helåret 2019 förväntades ligga i intervallet 13 000 – 13 500 MSEK och EBITA för helåret förväntades ligga i intervallet 5 300 – 5 500 MSEK, exkluderat omstruktureringskostnader och exklusive påverkan från förvärvet av Dova Pharmaceuticals.
Sobi kommer att publicera bokslutskommunikén för 2019 torsdagen den 13 februari 2020 kl. 08:00 CET.
Om Sobi™
Sobi är ett specialiserat, internationellt biofarmaceutiskt företag som gör betydande skillnad för människor som lever med sällsynta sjukdomar. Sobi tillhandahåller innovativa behandlingar inom hemofili, immunologi samt för nischindikationer. Idag har Sobi cirka 1300 medarbetare i Europa, Nordamerika, Mellanöstern, Ryssland och Nordafrika. 2018 uppgick Sobis totala intäkter till 9,1 miljarder SEK. Sobis aktie (STO:SOBI) är noterad på Nasdaq Stockholm. Ytterligare information finns på www.sobi.com.
Denna information är sådan information som Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom Linda Holmströms, Corporate Communications and Investor Relations, försorg, för offentliggörande den 16 januari 2020 kl.19:00 CET.
För mer information kontakta: Paula Treutiger, Head of Communication & Investor Relations |
||||
0733 666 599 | ||||
paula.treutiger@sobi.com | ||||
Linda Holmström, Corporate Communication & Investor Relations | ||||
0708 734 095 | ||||
linda.holmstrom@sobi.com |
Swedish Orphan Biovitrum AB (publ)
Postadress: 112 76 Stockholm, Sverige
Telefon: 08 697 20 00 www.sobi.com
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke