Connect with us

Marknadsnyheter

Södra gör starkt resultat i ett utmanande läge

Published

on

Södra redovisar ett starkt resultat för 2024. Rörelseresultatet landar på 2 630 miljoner kronor och Södras styrelse föreslår en vinstdelning till medlemmarna på 1 753 miljoner kronor. Under året har arbetet med implementeringen av Södras strategi fortsatt med fokus på att stärka konkurrenskraften på både kort och lång sikt för att skapa mesta möjliga värde för skogsgården. 

Under 2024 uppgick Södrakoncernens nettoomsättning till 29 487 miljoner kronor (28 896). Rörelseresultatet landade på 2 630 miljoner (2 226). Avkastningen på sysselsatt kapital var 10 procent (9) och soliditeten var vid årets utgång 62 procent (64). Vårt arbete att jobba med ständiga förbättringar, har under året genererat förbättringar och effektiviseringar med återkommande årlig effekt om 613 miljoner kronor.

– Södra levererar ett starkt resultat för 2024, speciellt med tanke på den råvarumarknad vi agerar i. Vi har påverkats positivt av framför allt höga massapriser och fortsatt god kostnadskontroll, och utmanats av höga råvarupriser liksom den rådande osäkerheten i världen vilket påverkat efterfrågan på marknaden och logistiken, säger Södras vd och koncernchef Lotta Lyrå.

Södras styrelse föreslår att cirka två tredjedelar av årets resultat delas ut till medlemmarna. Det innebär en vinstdelning om 1 753 miljoner kronor. Summan motsvarar i snitt 33 642 kronor per medlem och 64 procent av resultatet före skatt. Beslut om vinstdelning tas på föreningsstämman i Växjö den 3 juni 2025.

Satsningar för stärkt konkurrenskraft

Södras uppdrag är att förädla och förnya skogsgårdens värden genom att bland annat säkerställa att industrin förädlar råvaran på lönsammast möjliga sätt. Under 2024 har råvarusituationen i Sverige präglats av en tydlig råvarubrist, vilket har påverkat både skogsgården och industrin. Råvaran från skogen har blivit exklusiv. Det är bra för skogsgården, men har samtidigt inneburit utmaningar för industrin som hanterar sågade trävaror, massa samt energi och kemikalier.

Råvarusituationen innebär betydligt större svängningar än tidigare och Södra har därför tagit initiativ som driver transparens på virkesmarknaden och skapar trygghet för skogsägaren. Ett sådant exempel är vårt nya prisvillkor som innebär att skogsägaren får det nya, högre virkespriset om en prishöjning sker inom 60 dagar efter avtalstecknandet.

För att stärka konkurrenskraften långsiktigt har Södra under 2024 tagit viktiga beslut om investering i både produktion av sulfatlignin i Mönsterås och tannin i Värö. Två nya produkter som kommer skapa både lönsamhet och som bidrar till i den gröna omställningen och ytterligare förädling av råvaran.

– Som kooperation och industrikoncern står vi stabilt och aldrig stilla. När vi blickar tillbaka på 2024, är det ett år där vi jobbat med hög förändringstakt för att tillvarata skogens många möjligheter parallellt med att hantera omvärldsfaktorer som påverkar vår verksamhet. Tack vare kloka beslut och ett hårt arbete från alla medarbetare lyckas vi göra ett bra resultat och kan fortsätta investera i linje med vår strategi, säger Lotta Lyrå, vd och koncernchef för Södra.

Vid sidan av investeringar för Södras framtida produktportfölj har även en industrikonsolidering inom Södra Wood genomförts under året. Målet är att skapa den sågverksstruktur som ger mesta möjliga värde för Södra och skogsgården, förändringen har redan i år bidragit med en positiv resultateffekt.

Förslag till vinstdelning

Styrelsen föreslår en vinstdelning på 1 753 MSEK bestående av:

  • Utdelning på virkesleveranser uppgående till 979 MSEK
    fördelat på 351 MSEK (130 SEK/m³fub) på normaltimmer, 298 MSEK (75 SEK/ m³fub) på massaved och 330 MSEK (12%) på övriga virkesleveranser
  • Utdelning på insatskapital föreslås på sammanlagt 647 MSEK (10%)
  • Insatsemission på 127 MSEK (5%). 

För frågor från media, vänligen kontakta:
Södras presstjänst
Telefon: 0470–890 90
E-post: press@sodra.com

För frågor från medlemmar, vänligen kontakta:
Södras skogsägarsupport
Tel: 0470–891 00
E-post: skogsagarsupport@sodra.com

Södra bildades 1938 ur idén om att vi är starkare tillsammans. I dag är Södra Sveriges största skogsägarförening med fler än 50 000 familjeskogsbrukare som medlemmar. Tillsammans äger medlemmarna i Södra en världsledande industri som förädlar skogsråvaran till förnybara produkter inom massa, trä, byggsystem, energi och biokemikalier. I vår skogsindustri jobbar 3 400 medarbetare och under 2024 omsatte Södra 29 miljarder kronor. Våra produkter exporteras över hela världen och tillsammans bidrar vi till ett naturligare samhälle. Med rötterna i skogen skapar vi framtiden.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys