Connect with us

Marknadsnyheter

Sonetel utökar AI-tjänst med 16 språk

Published

on

Svenska Sonetels AI-tjänst (Artificiell Intelligens) utökas till att ha stöd för 20 språk. Tjänsten hjälper småföretag effektivisera sin kundtjänst genom att ge anställda svarsförslag när de hanterar inkommande kundfrågor.

E-handelsföretag och andra småföretag kan snabbt öka sin försäljning om de erbjuder kundtjänst via chatt. Enligt Forrester så är över hälften av alla vuxna i USA benägna att avbryta sitt online-köp om de inte kan få ett snabbt svar på sina frågor. Att erbjuda chatt är därför ett effektivt sätt att fånga upp osäkra kunderna och öka försäljningen.

Trots det är det få småföretag som idag gör sig tillgängliga via chatt för sina kunder. 

”Det är svårt för småföretag att hinna med.” säger Henrik Thomé, VD ”Vår AI-funktion gör det möjligt att hantera kund-chatt på kortare tid.”

Till skillnad från chatt-botar, som kommunicerar direkt med slutkunder, så kommunicerar Sonetels lösning istället med småföretagets anställda.

”Småföretag har inte tillräckligt med resurser för att skapa fungerande AI-baserade chatt-botar. ” säger Henrik Thomé ”Vårt AI fungerar istället som en assistent till den anställde i småföretaget, genom att ge svarsförslag som de kan skicka vidare till slutkunden med ett klick och på så sätt spara tid.”

Tidsbesparingen för småföretaget ligger mellan 15-20%.

Den expanderade AI-funktionen beskrivs utförligt här: https://sonetel.com/en/suggested-answers-now-in-20-languages/

Om Sonetel
Sonetel är ett svenskt företag som tillhandahåller en Software-As-A-Service tjänst för småföretag globalt. Bolaget har hittills över 170 000 betalande kunder i över 170 länder. Huvuddelen av företagets ca 30 anställda arbetar i dotterbolaget i Indien. Bolagets aktie (SONE) är föremål för handel på Nasdaq First North Growth Market Stockholm med G&W Fondkommission som Certified Adviser (e-post: ca@gwkapital.se, telefon: 08-503 000 50).

Mer information om bolaget finns på www.sonetel.com/sv/investerare/

Kontakt

Henrik Thomé, VD
Telefon: 08-525 060 11
henrik@sonetel.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys