Marknadsnyheter
Sörmlands Sparbanks delårsrapport januari–september 2024
Sören Schelander, vd: ”Sörmlands Sparbank fortsätter att utvecklas stabilt och står väl rustad för att kunna stötta både hushåll och företag i återhämtningen som väntar de kommande åren.”
Ekonomisk sammanfattning för januari–september 2024
(Siffror inom parentes avser samma period föregående år.)
- Rörelseresultatet uppgick till 339 miljoner kronor (263)
- Räntenettot uppgick till 352 miljoner kronor (330)
- Provisionsnettot uppgick till 97 miljoner kronor (87)
- Erhållna utdelningar uppgick till 104 miljoner kronor (68)
- Affärsvolymen uppgick till 54,3 miljarder kronor (50,8)
- Kärnprimärkapitalrelationen uppgick till 27,1 procent (26,3)
- Bruttosoliditetsgraden uppgick till 12,1 procent (11,6)
- Likviditetstäckningsgraden uppgick till 507 procent (476)
- Stabil nettofinansieringskvot uppgick till 150 procent (151)
Kontakt
Sören Schelander, vd
Tel. +46 (0)70-835 48 35
soren.schelander@sormlandssparbank.se
Johan Åhman, ekonomi- och finanschef
Tel. +46 (0)72-732 66 39
johan.ahman@sormlandssparbank.se
Sörmlands Sparbank ska offentliggöra denna information enligt Marknadsmissbruksförordningen (EU) nr 596/2014, lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument och Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter. Informationen lämnades för offentliggörande den 1 november 2024, klockan 09:00.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke