Connect with us

Marknadsnyheter

Stadsutvecklingsdirektören avslutar sin anställning

Published

on

Stadsutvecklingsdirektör Katarina Wåhlin Alm kommer att avsluta sitt uppdrag i Nacka kommun med sista arbetsdag den 31 augusti.

– Katarinas förordnande som stadsutvecklingsdirektör går ut till årsskiftet och det känns som en naturlig tidpunkt att lämna över till en ny kraft som kan ta arbetet vidare utifrån nya förutsättningar. Katarina har varit en uppskattad chef och kollega som med stort engagemang bidragit till många viktiga steg i Nackas stadsutveckling, säger Victor Kilén, stadsdirektör.

Stadsutvecklingsprocessens förändringsarbete
Stadsutvecklingsprocessen har vuxit snabbt med flera utmaningar som följd, bland annat inom projektstyrning, ändamålsenliga stödsystem och kompetensförsörjning. Detta blev tydligt i samband med att anläggningsenheten flyttades från trafik- och fastighetsprocessen till stadsutvecklingsprocessen 2022. Ett förändringsarbete har pågått under en längre tid på initiativ av stadsutvecklingsdirektören, detta arbete behöver nu växlas upp ytterligare för att säkra en mer professionell organisation och projektstyrning framgent.

Rekrytering av en stadsutvecklingsdirektör kommer att påbörjas inom kort, likaså en ny enhetschef för exploatering som också blir vakant i början på hösten. Under tiden går biträdande stadsutvecklingsdirektör Mathias Forsberg in som tillförordnad stadsutvecklingsdirektör. Detta möjliggör att Nacka kommun kan tillsätta ett nytt arbetslag med utgångspunkt från nya förutsättningar och nytt nuläge.

Victor Kilén
Stadsdirektör
Nacka kommun
E-post: victor.kilen@nacka.se
Telefon: 08-718 96 61

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys