Connect with us

Marknadsnyheter

Stämmokommuniké från årsstämma i SBP Kredit AB (publ) 16 maj 2024

Published

on

SBP Kredit AB (publ) har per den 16 maj 2014 hållit årsstämma. I samtliga föreslagna ärenden beslutade stämman i enlighet med styrelsens och valberedningens förslag. I det följande redogörs för de viktigaste beslutens huvudsakliga innehåll.

 

Beslut avseende utdelning

Årsstämman beslutade bifalla styrelsens förslag om utdelning med 3 800 kr per A-aktie och 60 kr per B-aktie. Som avstämningsdag för utdelning fastslogs den 16 maj 2014.

 

Beslut kring fastställande av resultat‐ och balansräkning

Beslutades att fastställa resultat- och balansräkningen för bolaget avseende räkenskapsåret 2023 såsom dessa intagits i årsredovisningen. Beslutades att, enligt revisors förslag, bevilja styrelsen och verkställande direktören ansvarsfrihet för deras förvaltning av bolagets angelägenheter för det gångna räkenskapsåret

 

Beslut avseende val av styrelse, revisor och arvoden

Beslutades att, för tiden intill slutet av nästa årsstämma, styrelsen ska bestå av sex (6) styrelse-ledamöter med en (1) styrelsesuppleant samt en (1) revisor och noll (0) revisorssuppleanter.

 

Beslutades att, för tiden intill slutet av nästa årsstämma, som styrelseledamöter utse genom omval Matts Kastengren, Johan Björklund, Christian Dahlberg, Håkan Dorm och Johanna Cerwall. Som styrelsesuppleant beslutades utse genom omval Carl-Johan Kastengren. Samt för tiden intill slutet av nästa årsstämma, beslutades att bolaget ska ha en (1) revisor utan några revisorssuppleanter, och som revisor utse genom omval Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB och med omval av Yulia Zhuravel som huvudansvarig revisor.

 

Beslutades att arvode, för tiden från denna årsstämma intill slutet av nästa årsstämma, ska utgå till de oberoende styrelseledamöterna i styrelsen med totalt belopp om 225 000 kr samt att arvode till revisorn ska utgå enligt löpande räkning i enlighet med sedvanliga debiteringsnormer. Inget arvode utgår till ej oberoende ledamöter.

 

 

Denna information är sådan som bolaget är skyldig att offentliggöra enligt Marknadsmissbruksförordningen. 

 

För vidare information vänligen kontakta:

David Haak, VD SBP Kredit AB
Tel 073-828 32 35, david.haak@sbpkredit.se 

Henric Hersvall, CFO, SBP Kredit AB

Tel 070-938 56 43, henric.hersvall@sbpkredit.se

 

Om SBP Kredit:
SBP finansierar projektutveckling och byggnation utav alla typer av fastigheter.
Vi skapar förutsättningar att genomföra fastighetsprojekt i Sverige. Genom att lånefinansiera projekt erbjuder vi ett komplement till sedvanlig bankfinansiering. Sedan starten 2016 har vi beviljat totalt cirka 242 krediter på nästan 5,6 miljarder kronor.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys