Connect with us

Marknadsnyheter

Stark start på året i Göteborg trots svag konjunktur

Published

on

Tillverkningsindustrin i Göteborgsregionen går för högtryck och arbetsmarknaden är fortsatt stark, trots svagare konjunktur än normalt under första kvartalet. Läget inom handeln förblir iskallt, utan ljusning i sikte. Men övriga sektorer ser mer positivt på läget än före årsskiftet.

Konjunkturindikatorn för Göteborgsregionen vände uppåt igen till 94,2 under årets första kvartal, drygt fem steg högre än sista kvartalet i fjol. Det innebär svagare konjunktur än normalt, vilket också är läget i bygg- och tjänstesektorn. De tillverkande företagen upplevde samtidigt ökade volymer och bibehållen lönsamhet. Många behöver nyanställa.

– Exportindustrin har haft ett oväntat starkt kvartal och leveranskedjorna fungerar allt bättre. Med tanke på det osäkra omvärldsläget, Rysslands invasion av Ukraina och alltjämt hög inflation och höga räntor är det dock svårt att sia om utvecklingen under resten av året. Men tjänsteföretagen – varav många är beroende av industrin – är försiktigt positiva, säger Henrik Einarsson, analyschef på Business Region Göteborg.

Hos handelsföretagen har lönsamheten däremot minskat ytterligare och få tror på ökade volymer framåt. Antal anställda förväntas fortsätta sjunka, precis som i byggsektorn. Resandet till och från Göteborgsregionen har dock återhämtat sig bra. Via Landvetter är det Europa-trafiken som dominerar.

Något muntrare på viktiga marknader
Prognosen för årets tillväxt på Göteborgsregionens tio viktigaste marknader har förbättrats något jämfört med utsikten i senaste rapporten, till 1,3 procent, viktat för andel av exporten. BNP-förväntningar för USA och Europa har höjts en aning hos banker och institut, och Kinas tillväxt spås landa på 5,5 procent i år. Sveriges ekonomi förväntas backa med 1,0 procent under 2023, för att sen öka med 0,5 procent nästa år, enligt Konjunkturinstitutets senaste sammanställning. Nästa år landar den exportviktade tillväxten för regionen på 1,6 procent.

– Orosmoln framåt är hushållens ekonomi, att vi kommer att dras med höga räntor ett bra tag, och att kompetensbristen fortfarande är påtaglig inom framför allt kunskapsintensiva tjänster, säger Peter Warda, senior analytiker på Business Region Göteborg.

Lägre arbetslöshet och fler nya jobb i Göteborg
Jobbtillväxten i Göteborgsregionen ligger för tredje kvartalet i rad dubbelt så högt som Sverige-snittet, och väsentligt högre än i regionerna Stockholm och Malmö. Kraftigast växer sysselsättningen inom hotell och restaurang samt information och kommunikation, men starkt även inom tillverkning och kunskapsintensiva tjänster, inte minst inom teknik.

Arbetslösheten fortsätter sjunka och var i april nere på 5,3 procent, en procentenhet under rikssnittet, och klart under regionens nivå för den goda perioden 2014-2019. På ett års sikt fortsätter Göteborgsregionens arbetslöshet att minska inom alla grupper vi följer på arbetsmarknaden. Annonserade lediga jobb ligger kvar på nivån över 10 000 per månad.

– Sammantaget upplever vi Göteborgsregionens arbetsmarknad fortsatt vara starkare än i övriga Sverige. Våra förväntningar är att det dock kommer att bli svårare att komma in på regionens jobbmarknad under året, som effekt av den svenska lågkonjunkturen. Arbetslösheten kan öka något, säger Peter Warda.

Under första kvartalet varslades 490 personer per månad, vilket är över snittet för 2000-talet. Bland företagen som nyligen aviserat neddragningar finns Forsman & Bodenfors, Stampen, Nevs, Volvo Cars och Polestar.

Mängden konkurser ökade med 40 procent och antalet drabbade anställda med 155 procent, jämfört med samma kvartal 2022. Konkurser inom företagstjänster, handel och byggindustrin slog hårdast mot anställda. Totalt förlorade 518 personer jobbet i konkurser under januari-mars.

Konjunkturrapport för Göteborgsregionen #2 2023 bifogas.

Kontaktpersoner:
Henrik Einarsson, etableringschef Business Region Göteborg
henrik.einarsson@businessregion.se
telefon: 031-367 61 27

Peter Warda, senior analytiker Business Region Göteborg
peter.warda@businessregion.se
telefon: 031-367 62 11

Christian Borg
Presschef
031-367 61 64
christian.borg@businessregion.se

________________________________

Business Region Göteborg ansvarar för näringslivsutveckling i Göteborgs Stad och representerar 13 kommuner i regionen. Business Region Göteborg ska bidra till att skapa fler arbetstillfällen och därigenom åstadkomma en hållbar tillväxt i Göteborgsregionens näringsliv. Detta gör vi genom att erbjuda kunskap och kontakter som skapar förutsättningar för dig som vill starta, etablera eller utveckla företag i regionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys