Connect with us

Marknadsnyheter

Stora bränslebesparingar med Aerowash konceptet

Published

on

Med hjälp av Aerowash unika dry-wash koncept är det nu verifierat att flygbolag har gjort betydande bränslebesparingar och därmed minskat koldioxidutsläppen. Det framkommer i en artikel som servicebolaget SATS nyligen publicerat. 

AISATS är Aerowash partner och ett joint venture mellan Air India och Singaporebaserade SATS. I artikeln redogör man för de många fördelar som AISATS och dess kunder har kunnat konstatera genom att gå över till vårt unika dry-wash koncept.

Förutom uppenbara fördelar såsom besparingar i mantimmar, minskad tid för turnaround samt minskad vattenkonsumtion verifierar man också att det innebär betydande bränslebesparingar att gå över till Aerowash konceptet.

Det är sedan länge känt att smutsiga flygplan väger mer och är mindre aerodynamiska. Både den ökade vikten och det ökade luftmotståndet medför högre bränslekonsumtion. Flygplanstillverkarna föreskriver därför i sina manualer att flygplanen ska tvättas regelbundet men definierar inte närmare hur detta ska göras.

Att tvätta flygplan manuellt är tidskrävande och görs med skiftande kvalitet. Tidsbrist, brist på personal med mera gör att många flygbolag ”hoppar över” denna viktiga process. De flyger runt med smutsiga flygplan vilket leder till ökad bränsleförbrukning och högre CO2-utsläpp.

Med vår process som innefattar en tvättrobot (tillverkad av Aerowash) och en växtbaserad miljövänlig vätska (tillverkad av Socomore) kan alltså flygbolagen kraftigt minska sin bränsleförbrukning och därmed sina CO2-utsläpp. I artikeln säger man att AISATS kunder på drygt ett år minskat CO2-utsläppen med över 30.000 ton genom att gå över till vårt koncept för flygplanstvätt. 

Man säger även att en ”narrow body” som tvättats med vårt koncept kan spara upp till ”a few percentage points of aviation turbine fuel per flight”. Flygbränslet är den enskilt största kostnadsposten för flygbolagen och att spara en eller ett par procentenheter på denna post utgör mycket stora belopp. 

Aerowash konceptet, så kallad mekaniserad dry-wash, är fortfarande i sin linda. AISATS och dess kunder är pionjärer. Men resultaten efter endast ett drygt år bådar mycket gott för framtiden. Med mer data och fler kunder jobbar vi mot att bli en branschstandard för flyget.

länk till artikel:

https://www.sats.com.sg/careers-and-training/our-people/story/how-aisats-x-aerowash-are-transforming-aircraft-exterior-cleaning

Tel: 073-679 39 37
E-post: niklas.adler@aerowash.com

www.aerowash.com

Aerowash erbjuder produkter, lösningar och tjänster för exteriör tvätt av flygplan. Bolaget har utvecklat en produktportfölj bestående av automatiserade tvättrobotar som förkortar tvättprocessen med upp till 60 procent i jämförelse med gängse manuell metod mätt i tidsåtgång vilket genererar besparingar för flygbolag och flygplatser.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys