Marknadsnyheter
Storsala värvar Sofia Folstad som transaktionschef och delägare

Sofia Folstad, delägare och transaktionschef, Storsala
Storsala fortsätter sin offensiva tillväxtsatsning och rekryterar Sofia Folstad som transaktionschef. Med en bred och gedigen erfarenhet från fastighetsbranschen och finansvärlden kommer hon att ansvara för bolagets fortsatta tillväxt och förvärvsstrategi. Sofia kommer att förstärka Storsalas ledningsgrupp och är sedan tidigare delägare i bolaget.
Sofia Folstad kommer närmast från en roll som finans- och transaktionschef på det börsnoterade fastighetsbolaget Studentbostäder i Norden (SBS). Sedan bolaget grundades 2018 har Sofia lett transaktions- och finansieringsarbetet och varit en del av ledningsgruppen. Under hennes fem år på bolaget har fastighetsvärdet vuxit från 900 miljoner till ca 7,5 miljarder vid utgången av Q1 2023. Sofia har bland annat genomfört bolagets första förvärv utanför Sverige, satt upp bolagets hållbara ramverk och emitterat en hållbar obligation på 600 miljoner. Tidigare har Sofia varit direktör på Colliers Capital Markets, ett ledande företag inom global fastighetsrådgivning. Sofia har även en bakgrund på SEB där hon har arbetat med finansiering.
Sofia Folstad vann utmärkelsen Årets Unga Fastighetskvinna 2021. Hon är även med när Sveriges chefsorganisation Ledarna listar Framtidens kvinnliga ledare 2023.
– Storsala har en stark och stabil position på marknaden med stor potential för tillväxt. Det som tilltalar mig med Storsala är att det är ett bolag som uppmuntrar till ett visionärt ledarskap och som vågar satsa i en marknad där det idag finns mycket spännande möjligheter, säger Sofia Folstad, delägare och transaktionschef, Storsala.
– Jag är mycket stolt och glad att Sofia valt att vara med på vår fortsatta resa framåt. Storsala har de senaste åren vuxit kraftigt och Sofia blir en nyckelspelare som tydligt speglar Storsalas ambitioner inom tillväxt och väg framåt, säger Orlando Villacrez, grundare och vd, Storsala.
Sofia Folstad tillträder sin nya tjänst efter sommaren.
För mer information, vänligen kontakta:
Mail: press@storsala.se
Om Storsala
Storsala förvärvar, förvaltar och utvecklar hållbara fastigheter av hög kvalitet i attraktiva lägen i Stockholmsregionen och i Sveriges tillväxtorter. Med en tydlig vision och med ett starkt personligt engagemang vill Storsala genom våra fastigheter möjliggöra för fler människor att uppfylla sina visioner och drömmar. Genom att vi äger processen, från förvärv av mark till projektering och produktion, står vi på en stadig grund och skapar ett långsiktigt värde för våra kunder, ägare och samarbetspartner.
Storsala grundades 2016 och har idag en total portfölj med samlat värde om 1,5 miljarder kronor. Mer information finns på: https://storsala.se
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke