Connect with us

Marknadsnyheter

Styrelsen i AcadeMedia har fastställt villkoren för det frivilliga inlösenprogrammet

Published

on

Årsstämman i AcadeMedia den 28 november 2024 beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om ett frivilligt inlösenprogram, innefattande minskning av aktiekapitalet för återbetalning till aktieägarna och fondemission utan utgivande av nya aktier. AcadeMedias styrelse har nu, på basis av bemyndigande från årsstämman, fastställt villkoren för det frivilliga inlösenprogrammet.

Högst 3 075 505 stamaktier kan komma att lösas in och aktiekapitalet kan därmed komma att minskas med högst 3 235 162,20 SEK. Aktiekapitalminskningen kommer att återställas genom en fondemission varigenom bolagets aktiekapital ska ökas med 4 448 348,68 SEK.

Avstämningsdagen för erhållande av inlösenrätter har fastställts till den 21 februari 2025. De som på avstämningsdagen är registrerade som aktieägare i den av Euroclear Sweden för AcadeMedias räkning förda aktieboken erhåller en inlösenrätt för varje innehavd stamaktie i AcadeMedia. 33 inlösenrätter berättigar till inlösen av en stamaktie. Aktierna inlöses mot en kontant ersättning om 97 SEK per aktie. Sammanlagt kan högst 298 323 985 SEK komma att utbetalas som likvid för de inlösta aktierna.

Sedvanlig handel med inlösenrätter och inlösenaktier på Nasdaq Stockholm kommer att arrangeras.

Nedan anges de datum som gäller för inlösenprogrammet. En informationsbroschyr med ytterligare information om inlösenprogrammet finns från och med tisdagen den 18 februari 2025 tillgänglig på bolagets hemsida, www.academedia.se.

 

18 februari 2025

Publicering av informationsbroschyr och anmälningssedel

19 februari 2025

Sista dag för handel med AcadeMedia-aktien inklusive rätt till erhållande av inlösenrätter

21 februari 2025

Avstämningsdag för erhållande av inlösenrätter

25 februari 2025 – 7 mars 2025

Period för handel i inlösenrätter

25 februari 2025 – 11 mars 2025

Anmälningsperiod för inlösen av aktier

13 mars 2025 – 20 mars 2025

Period för handel i inlösenaktier

Omkring 27 mars 2025

Utbetalning av inlösenlikvid

 

För mer information, kontakta:

 

Hanna Clausén, IR-ansvarig

Telefon: +46 8 794 42 62
E-post: hanna.clausen@academedia.se

 

Jennie Thingwall, Senior bolagsjurist
Telefon: +46 76 141 11 59
E-post: jennie.thingwall@academedia.se  

 

Om AcadeMedia

AcadeMedia skapar möjligheter för människor att utvecklas. Våra 21 000 medarbetare på våra drygt 860 förskolor, grundskolor, gymnasieskolor och vuxenutbildningar har ett gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Alla 209 000 barn, elever och vuxenstuderande som går i våra verksamheter under ett år ska få en utbildning som är av så god kvalitet att de når utbildningens mål, samt de förutsättningar de behöver för att nå sin fulla potential. Vi är norra Europas största utbildningsföretag med verksamheter i Sverige, Norge, Tyskland, Finland, Nederländerna, Polen och England. Vår storlek skapar trygghet och ger oss förutsättningar att vara en långsiktig och stabil utbildningsaktör som bidrar till det gemensamma samhällsbygget. Mer information om AcadeMedia finns på www.academedia.se

 

 

 

Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande fredagen den 14 februari 2025 kl 11:30. 

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys