Connect with us

Marknadsnyheter

Succéföreställning för bebisar på turné i Sverige

Published

on

Den kosmiska havsträdgårdspassagen är en dansföreställning för barn i åldrarna 2-18 månader. En föreställning baserad på forskning om spädbarns sätt att förstå och samspela med sin omvärld. I Den kosmiska havsträdgårdspassagen är bebisarna medskapare till en upptäcktsfärd genom rymden, under havsytan och andra fantasifulla världar

– Jag är intresserad av barnets upplevelse och fascinerad av vad vi kan lära oss av detta. Under föreställningen umgås jag med det som är intressant för barnen och glömmer mina egna mönster och referenser, säger Peter Mills, koreograf.  

Koreografen Peter Mills har tillsammans med dansaren Rachel Tess och scenografen Marta Cicionesi skapat en upptäcktsfärd där bebisarna, med alla sina sinnen, får upptäcka och bli medskapare av ett förunderligt universum. De kan röra sig, observera och utforska verket på sina egna villkor. Med hjälp av vardagliga föremål och material utforskas rörelser och sätt att vara som vuxna har glömt eller inte längre uppskattar. Ljud, ljus och rörelse skapar ett flöde av förändringar och kontraster.

Vi konstnärer och dansare är ofta fixerade vid att få bekräftelse från vår publik. Men det är inget vi kan förvänta oss av bebisar. Det händer att jag följer en impuls från ett barn och tänker att det jag gör verkligen går hem, tills jag inser att det barnet egentligen intresserar sig för är hur mattan rör sig under sin egen fot. Detta utforskande av världen slutar aldrig att fängsla mig, det är spektakulärt, säger Peter Mills, koreograf.  

Den kosmiska havsträdgårdspassagen kommer under våren att spela på 30 orter i Sverige. Verket rymmer upp till 12 bebisar per föreställning, med två medföljande vuxna per barn.

Premiär den 5 februari i Umeå

Medverkande
Peter Mills
Rachel Tess

Patricia Vázquez
Lisa Schåman

Konstnärligt team
Koreograf Peter Mills
Ljud och ljus Peter Mills
Scenograf Marta Cicionesi
En samproduktion av MARC och Riksteatern

För mer information samt turnéplan:
https://www.riksteatern.se/havstradgardspassagen

Pressbilder till föreställningen finns på:
https://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/den-kosmiska-havstradgardspassagen

För mer information: 
Anna Gerdin
Press- och PR-ansvarig 
anna.gerdin@riksteatern.se 
Tel: 070- 528 991 5

Om Riksteatern
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Tyst Teater producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys