Connect with us

Marknadsnyheter

Sundsvalls tredje ungdomsfullmäktige startar upp – Välkommen till en kick-off med elever och politiker

Published

on

fr, okt 13, 2017 13:52 CET

För tredje året i rad startar Sundsvalls kommun upp ett ungdomsfullmäktige med fyra deltagande skolor – två klasser från grundskolan och två från gymnasiet.

Måndagen den 16 oktober kl. 12.30 är media välkommen till en kick-off då elever, lärare och politiker möts i fullmäktigesalen. 

I början av 2016 startade Sundsvalls kommun upp det allra första ungdomsfullmäktige. Arbetet visade sig vara lyckosamt då eleverna har varit väldigt engagerade i arbetet och de fick en bra inblick i politik, demokrati och samhällsutveckling.

– Ungdomsfullmäktige är i högsta grad en demokratifråga och från ett samhällsperspektiv mycket viktig. Vi ser hur segregationen ökar och likaså utanförskapet. Genom att erbjuda skolklasser att jobba med dessa frågor, ge tillgång till politiker, tjänstemän och dokument från Sundsvalls kommun hoppas vi att vi skapar en nyfikenhet och att vi tar ner motståndet mot att engagera sig politiskt, säger Arianne Sundman, kommunfullmäktiges ordförande.

Deltagande skolor

I 2018 års ungdomsfullmäktige medverkar:

  • S:t Olofsskolan årskurs 6
  • Matfors skola årskurs 8
  • Sundsvalls praktiska gymnasium Vård- och omsorgsprogrammet år 3
  • Thorén Business School Naturvetenskapliga programmet och Samhällsprogrammet år 1

Eleverna har i uppgift att komma utarbeta förslag till ett hållbarare Sundsvall utifrån de tre huvuduppdragen från Sundsvalls kommuns mål- och resursplan: jobb och näringsliv, en likvärdig skola och goda livsvillkor. Elevernas arbeten kommer att pågå under resterande del av höstterminen samt under vårterminen.

Den
17 maj
ska eleverna presentera sina förslag för politikerna i 2018 års ungdomsfullmäktige. Ungdomsfullmäktige genomförs på samma sätt som de ordinarie kommunfullmäktige av ordförande Arianne Sundman och det kommer dessutom att webbsändas.

Kick-off med elever och politiker

Elever, lärare och politiker träffas i fullmäktigesalen och få en introduktion till projektet.

När:
 16 oktober

Tid:
12.30 – ca 15.00 (inklusive fikapaus)

Plats:
 Fullmäktigesalen 

Kontakt: 
Arianne Sundman, kommunfullmäktiges ordförande, 070 -624 32 11

Malin Heimer Nilsson, 073-275 1674, verksamhetsansvarig Värdeskapande lärande, Sundsvalls kommun

Röster från tidigare ungdomsfullmäktige

”Det här blir något annat än att vara i klassrummet. Det bästa med denna resa har varit att se elevernas engagemang i sina självvalda frågor. Frustration över att ”politikerna inte gör tillräckligt” har exempelvis framkommit vid flera tillfällen. Eleverna har djupdykt i sina frågor och ställt politiker och tjänstemän till svars. Eftersom processen varit lång har också nya infallsvinklar tillkommit. Nya perspektiv.”

Lollo Rhodén, SO-lärare, Heliås Sidsjön, deltagare i ungdomsfullmäktige 2017

”Om fler skulle få chansen att vara med ungdomsfullmäktige så tror jag att resultaten i Sundsvalls kommun skulle öka och eleverna skulle bli allmänt engagerade istället för att bara läsa en bok och göra ett prov i samhällskunskap”

Alva, Nivrenaskola, deltagare i ungdomsfullmäktige 2017

”Vi har fått ut skolans arbete i verkligheten. Flera elever kände sig stolta och presterade över vad det trodde själva. De har sett att det är möjligt att påverka och hur man skriver ärenden för att få till något bra som först kändes omöjligt”. 

Jenny Berglund och Åsa Gustavsson, lärare Hellbergsskolan, deltagare i Ungdomsfullmäktige 2016

”Det var pirrigt att stå i talarstolen. Det har varit svårt att jobba med det här men också roligt. Vi har fått testa på nya saker och lärt oss om ur demokrati fungerar och hur man får igenom beslut. Vi vill göra mer av det här i skolan! ” 

Mohammed och Moa elever från Hellbergsskolan, deltagare i Ungdomsfullmäktige 2016

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Published

on

By

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.

Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.

Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.

Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.