Marknadsnyheter
Svenska ungdomar obenägna att anmäla nätmobbning


Yubo och Friends arbetar tillsammans för att utbilda ungdomar kring nätmobbning och hur de håller sig säkra på nätet
STOCKHOLM – 17 december, 2021 – En ny nordisk undersökning, genomförd av barnrättsorganisationen Friends och sociala medieplattformen Yubo, visar att mer än en tredjedel av de nordiska ungdomarna i åldern 13-25 år som deltog i undersökningen uppger att de inte gör någonting eller inte vet vad de ska göra när de utsätts för nätmobbning. Totalt har 3 097 stycken ungdomar från Sverige, Finland, Danmark och Norge deltagit i undersökningen.
”Vi tar nätmobbning på största allvar och har därför implementerat flera säkerhetsfunktioner utformade för att förhindra nättrakasserier och skadligt innehåll. Säkerhet på nätet är av yttersta vikt och det är angeläget att öka medvetenheten om problemet och även att påminna användarna om alla de verktyg som är tillgängliga för dem samt var de kan vända sig i händelse av en jobbig situation”, säger Sasha Lazimi, VD och grundare av Yubo.
Över hälften av ungdomarna har utsatts för nätmobbning
Undersökningen visar att över hälften av ungdomarna i Sverige (56%), Finland (56%) och Danmark (55%) har utsatts för nätmobbning vid ett eller flera tillfällen. I Norge är siffran något lägre, då 47% av dem uppger att de utsatts för nätmobbning.
Av de totalt 3 097 stycken ungdomar i Norden som deltagit i undersökningen uppger närmare hälften av de nordiska ungdomarna att mobbningen oftast skett genom att de mottagit elaka meddelanden och var femte ungdom uppger att någon person har skrivit något elakt om dem på nätet. Även att någon har laddat upp eller skickat vidare en bild eller film uppges.
En tredjedel vet inte vad de ska göra när de utsätts för nätmobbning – få anmäler nätmobbning till sociala nätverket eller polisen
Att blockera personen på sociala kanaler är den vanligaste förekommande reaktionen när någon blivit utsatt för nätmobbning. Det uppger närmare hälften av alla ungdomar som deltagit i undersökningen. Nästan lika många uppger att de blir ledsna, men att berätta för vänner eller föräldrar är inte vanligt förekommande bland de utsatta nordiska ungdomarna.
Mer än en tredjedel av de unga i Norden uppger i undersökningen att de inte vet vad de ska göra när de blivit utsatta för nätmobbning.
Resultatet visar att få anmäler händelsen till det aktuella sociala nätverket. I Norge anmäler strax över var femte ungdom (21%) att de anmäler händelsen till det sociala nätverket. I Finland är det endast 4 procent som anmäler det vidare till sociala nätverket.
Trots att vissa typer av nätmobbning kan betraktas som brottsliga anmäler endast ett fåtal ungdomar händelserna till polisen, i Danmark 5 procent, Norge 4 procent, Sverige 3 procent och Finland endast 2 procent.
”Resultatet av undersökningen visar på hur angeläget det är att barn pratar med en vuxen i förebyggande syfte, men även då någonting händer på nätet. Det är viktigt att vuxna bygger förtroendefulla relationer där barn vågar berätta om sin utsatthet, som en del av det förebyggande arbetet. Barn behöver också veta att ansvaret ligger hos vuxna när det kommer till att förebygga kränkningar på nätet. Vuxna har ett stort ansvar att agera som förebilder om hur vi skapar ett positivt klimat online,” säger Maja Frankel, generalsekreterare på Friends.
Förövaren är oftast en okänd person
Nätmobbningen utförs oftast av en för den utsatta personen en okänd person. Bland de svenska ungdomarna uppger hela 48% att förövaren är okänd, i Finland uppger 43%, Danmark 44% och Norge 41% att förövaren är en för dem okänd person. Näst vanligast är att det är en vän eller före detta vän som står bakom nätmobbningen.
Få är rädda för att bli utsatta för nätmobbning
Trots att varannan ungdom i undersökningen uppger att de blivit utsatta för nätmobbning vid något eller flera tillfällen är de få som uppger att de är rädda för att bli det i framtiden. I Sverige, Danmark och Norge uppger över hälften att de inte är rädda för att bli nätmobbade. 31 procent av de finska ungdomarna uppger att de inte är rädda, men 58 procent uppger å andra sidan att de inte vet om de är rädda eller inte.
Svenska och danska ungdomar jämförelsevis bra på att stå upp för varandra
Över hälften, 54 procent, av de svenska och danska ungdomarna säger att de står upp för den person som blir utsatt för mobbning. I Finland och Norge är den siffran något lägre, endast var tredje ungdom, 33 respektive 34 procent, försvarar den person som blivit mobbad. Dock visar resultatet att över hälften av alla ungdomar i undersökningen försöker ge den utsatta personen tröst.
Var fjärde ungdom i Finland uppger att de inte gör något eller inte vet hur de agerar. I övriga nordiska länder visar resultatet att 16 procent av de svenska, 21 procent av de danska respektive norska ungdomarna att de inte gör något eller inte vet hur de agerar. Även på denna fråga visar resultatet att ungdomarna sällan berättar något för vänner eller föräldrar.
Närmare var fjärde svensk ungdom, 23 procent, uppger att de rapporterar in händelsen till det sociala nätverket om en person i deras närhet blir utsatt för nätmobbning. Av de finska ungdomarna är det endast 9 procent som uppger att de rapporterar in händelsen till det sociala nätverket.
Vem pratar ungdomar med om de utsätts för mobbning?
Ungdomar som utsatts för mobbning tar först och främst hjälp från en kompis. Resultatet skiljer sig dock de nordiska ungdomarna åt. Ungdomar i Finland är mer benägna att ta hjälp av en vän (50%) än ungdomar från övriga nordiska länder. Exempelvis bland de svenska ungdomarna där 39 procent uppger att de tar hjälp av en kompis, men var fjärde (26%) i sin tur säger att de istället tar hjälp av en vuxen hemma. I de övriga nordiska länderna är benägenheten av att ta hjälp av en vuxen hemma lägre, knappt en femtedel.
Var fjärde ungdom i Danmark upplever att de inte har någon att prata med om de utsatts för mobbning. Bland finska ungdomar är det 16 procent som uppger att de inte vet vem de kan prata med, i Norge 20 procent och i Sverige 19 procent.
”För majoriteten av barn i Sverige är nätet en integrerad del av livet. Vi kan se att det många gånger är lättare för barn och unga att kränka varandra på nätet, än det är i den fysiska verkligheten. Något som dock är tydligt i kommunikationen online är att vuxna i många fall behöver flytta fokus från apparna och tekniken och fokusera på de sociala relationerna som samspelar i de olika forumen. I grund och botten handlar det om sociala relationer och här har vuxna erfarenhet och kunskap som vi måste förmedla,” säger Maja Frankel, generalsekreterare på Friends.
Om undersökningen
Den digitala undersökningen från Friends och Yubo har genomförts via Yubos sociala medieplattform under perioden 5 – 7 november 2021. Respondenterna i undersökningen är ungdomar i åldern 13-25 år, där medelåldern för respondenterna är 15 år. En något högre andel tjejer har besvarat undersökningen. Totalt har 3 097 stycken ungdomar från fyra nordiska länder deltagit i undersökningen, Sverige: 1 206 st, Norge: 684 st, Finland: 1 161 st, Danmark: 426 st.
Om Friends
Friends vision är en värld där inget barn utsätts för mobbning. Vi är en barnrättsorganisation utan vinstsyfte som vill skapa en värld utan mobbning. Där varje barn känner sig älskat och respekterat. Där ingen somnar ledsen, vaknar med ångest och går hemifrån med en klump i magen. Friends gör skillnad genom att höja vuxnas kunskap om mobbning, genom att bedriva policy- och påverkansarbete gentemot makthavare samt genom att ge råd och stöd när barn utsatts för mobbning och kränkningar. Vi är en politiskt och religiöst obunden barnrättsorganisation som har ett 90-konto tilldelat av Svensk Insamlingskontroll. Vårt arbete finansieras främst av stöd från företag och privatpersoner och vi finns representerade i hela landet via våra kontor i Umeå, Stockholm och Malmö. För mer information, vänligen besök: https://friends.se/
Om Yubo
Yubo lanserades 2015 och är den ledande plattformen för GenZ att umgås online. Den sociala medieplattformen når över 50 miljoner användare i 40 länder. Genom att ta det bästa av offline-interaktioner och driva dem genom online-möjligheter är Yubo en plats där unga människor kan umgås och ta reda på mer om världen och sig själva. Yubo är socialt inspirerande och möjliggör för en ny generation att skapa ett ny social plats kring en-till-få konversationer i realtid. Besök yubo.live/enför mer information.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke