Connect with us

Marknadsnyheter

Svenska VD:ar om cybersäkerhet: 8 av 10 anser sig vara förberedda men ser hotbild kopplat till AI

Published

on

Svenska VD:ar uppger i hög omfattning att de anser att den egna organisationen är väl förberedd för en cyberattack, medan motsvarande siffra är 48% globalt och 69% i Europa. Det visar ny statistik från KPMG:s VD-undersökning CEO Outlook 2024.

Svenska VD:ar har hög tilltro till att organisationen kan stå emot en potentiell cyberattack. Endast 4% av svenska VD:ar anser att cybersäkerhet utgör det största hotet mot deras organisations tillväxt under de kommande tre åren. På global nivå ligger detta på 13% och i Europa på 12%. I stället uppger de svenska respondenterna (24%) att de ser geopolitiska och politiska osäkerheter som ett av de största hoten mot organisationens tillväxt.

48% av de svenska VD:arna antingen instämde helt eller delvis i att cyberbrott och cybersäkerhetsbrister kommer att påverka deras organisations välstånd negativt under de kommande tre åren. Den globala nivån låg på 76% och den europeiska på 59%, vilket återigen visar att svenska VD:ar har större tilltro till sin organisations kapacitet. Denna tes kan stärkas av att 84% av svenska VD:ar anser att den egna organisationen antingen är väl förberedd eller förberedd för en cyberattack, medan motsvarande siffra är 48% globalt och 69% i Europa.

Mellan åren 2016–2023 har cybersäkerhet konsekvent lyfts fram som en av de största riskerna för organisationens framtida tillväxt. Vår nordiska marknad har därmed sett stora investeringar inom området både avseende talang och teknik. Vår undersökning indikerar dock att det kan finnas en falsk trygghet på marknaden, så jag rekommenderar att man validerar sina presumtiva förmågor, kommenterar Visar Lapashtica, Head of Cyber Security, KPMG Sverige.

Men när det kommer till frågan om företagets cybersäkerhet kan hålla jämna steg med utvecklingen inom AI, är man mer osäker. Knappt hälften (48%) av de svenska VD:arna instämde att dess organisations cybersäkerhet kan hänga med den snabba AI-utvecklingen och dess hotbild. Det är något lägre än både globalt (55%) samt Europa (56%).

Vi har länge haft en väldigt hög innovationsförmåga i Sverige, med fokus att balansera innovationstakt med säkerhet. I det arbetet är det av vikt att man ser över sina kärnprocesser och hur man på ett effektivt sätt kan inkorporera säkerhet och regelefterlevnad utan att dessa frågor blir en bromskloss eller något som organisationens medarbetare kringgår, kommenterar Visar Lapashtica, Head of Cyber Security, KPMG Sverige.
 

Insikter från undersökningen

  • 84% av svenska VD:arna anser att man är väl förberedd på en cyberattack.
  • 48% har tilltro till att organisationens säkerhet kan hålla jämna steg med AI-utvecklingen.
  • 44% tror att deras organisation kan få tillgång till lämplig cybersäkerhetstalang och lösningar för att försvara sig mot AI-hot.
  • 64% kommer investera för att säkra organisationens skydd mot AI-hot.

Om CEO Outlook

KPMG:s CEO Outlook är en årlig global rapport som ger insikter i perspektiv och prioriteringar för VD:ar från hela världen. Rapporten är baserad på en undersökning med över 1 300 VD:ar från viktiga marknader inklusive USA, Kina, Japan och Storbritannien.
Nytt för i år är att svenska VD:ar medverkar i undersökningen, där 25 VD:ar från storbolag i Sverige intervjuades under sommaren 2024.

Rapporten täcker ett brett spektrum av ämnen, inklusive ekonomisk tillväxt, innovation, arbetskraft och arbetsplatsfrågor samt cybersäkerhet. Den utforskar utmaningarna och möjligheterna som VD:ar står inför i dagens snabbt föränderliga affärsmiljö.

Samtliga respondenter företräder bolag med årliga intäkter över 500 miljoner dollar och en tredjedel av de undersökta företagen omsätter mer än 10 miljarder dollar i årligen. Undersökningen inkluderar ledare från 11 marknader (Australien, Kanada, Kina, Frankrike, Tyskland, Indien, Italien, Japan, Spanien, Storbritannien och USA) och 11 nyckelindustrier (tillgångsförvaltning, bilindustri, bank, konsument och detaljhandel, energi, infrastruktur, försäkring, life sciences, tillverkning, teknik och telekommunikation).

Katrin NymanPresskontakt+46 70 8656439katrin.nyman@kpmg.se

KPMG är en global organisation av oberoende kunskapsföretag som utför kvalificerade tjänster inom revision, skatt, juridik och rådgivning. Vi är verksamma i 143 länder och har över 265 000 partners och anställda. Tillsammans rustar vi din verksamhet för en hållbar och trygg framtid. Kraften i vårt erbjudande är unika specialistkompetenser samlade i ett brett utbud av integrerade tjänster.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys