Connect with us

Marknadsnyheter

Svenskar lägger störst del av inkomsten på bolån eller hyra i Europa

Published

on

Multitude, som erbjuder konsumentlån i tretton europeiska länder, undersöker årligen hushållens syn på privatekonomin, deras lånegrad och andra konsumtionsmönster. Undersökningen ”Ferratum Insights 2024” visar att 68% av svenskarna lägger över 20% av sin inkomst på hyra eller bolån och av dem lägger 22% över 40% av deras inkomst på bolån och hyra. 

Jämfört med genomsnittet av européerna i konsumentundersökningen ”Ferratum Insights” behåller svenskarna minst av den totala inkomsten efter att boendekostnaderna är betalda. En stor del av svenskarnas inkomster går till kostnader för bostaden som lån, hyra och andra boendekostnader som el, vatten och avlopp. Med tanke på den höga lånegraden, speciellt för bolån, torde räntesänkningar ha en bred effekt och märkbar effekt på svenska konsumenters samlade köpkraft.

En stor del av inkomsten går till bostaden och boendekostnader

  • 46% av respondenterna i Sverige lägger 20-39% av sin inkomst på hyra eller bolån, vilket indikerar högre bostadskostnader jämfört med andra länder, exempelvis Bulgarien, där endast 13% av respondenterna spenderar 20-39% av sin inkomst på bostadsrelaterade utgifter.
  • 38% av respondenterna i Sverige lägger 20-39% av sin inkomst på ränta och lånekostnader och 22% av respondenterna i Sverige lägger 40-59% av sin inkomst på ränta och lånekostnader vilket indikerar betydande skuldbördor för många.
  • I genomsnitt svarar 34% av respondenterna i alla tretton länder i undersökningen att de lägger 20-39% av den månatliga inkomsten på lånekostnader.

Varför lånar svenskarna?  

Ferratum frågade sina kunder vad syftet med deras kreditlån är. Svaren, på varför de lånar, skiljer sig mellan länderna. I Bulgarien lånar 41% och i Sverige lånar 38% för att konsolidera befintliga lån. I Estland lånar 27% till bil och i Slovenien lånar 35% till renoveringar. I Danmark lånar 29% och i Sverige lånar 27% för att täcka hushållskostnader. Nederländerna och Kroatien har flest respondenter utan några aktiva lån. Få lånar till semestern och genomsnittet ligger på 6% i undersökningen. Norge har den högsta andelen på 13% som lånar till sin semester och Kroatien har lägst på bara 2%. 

 

Svenskar är måttligt optimistiska om sin privatekonomiska situation. De rankar förväntningarna på ekonomin med 3,5 på en skala upp till 5, vilket är något under genomsnittet men visar ändå på ökad optimism. Resultatet kan jämföras med föregående år då svenskarna var mer pessimistiska än de genomsnittliga européerna i studien. Då trodde 34,34% att de skulle ha mindre pengar att spendera under 2023. 

 

Av de svenska respondenterna rapporterade 62% att de fått en löneökning när de fick frågan i mars 2024. Det är en stor skillnad från svaren i den föregående undersökningen då 26% uppgav att de hade fått en löneförhöjning. Det indikerar breda löneökningar under det senaste året och är sannolikt huvudorsaken till att svenskar är mer hoppfulla om sin privatekonomi.

 

Läs hela studien här ”Ferratum Insights 2024”

Läs hela studien från förra året här “Ferratum Insights 2023”

Läs mer om privatekonomi för konsumenter i Ferratums blogg “Ferratums ekonomiskola”

För frågor om undersökningen, kontakta:

Jenny Öijermark, Presskontakt Sverige,
E-post: jenny.oijermark@joi.se Telefon: +46 0707 340 804 

 

Om ”Ferratum Insight 2024”

Sedan lanseringen av Ferratum Barometer-projektet 2014 har Ferratum investerat i att ta reda på mer om sina kunder och deras konsumtionsvanor och syn på privatekonomin. ”Ferratum Insight 2024”genomfördes i mars 2024 med 2 646 svenska respondenter från ett urval av totalt 14 696.

 

Länder 

Bulgarien, Kroatien, Tjeckien, Danmark, Estland, Finland, Tyskland, Lettland, Nederländerna, Norge, Rumänien, Slovenien och Sverige.  

Period

Mars 2024

Urval

26 770 konsumenter i Sverige.  

Respondenter

2 646 respondenter i Sverige, 14 696 individer i Europa.

Demografi

Från 18 år och uppåt. Majoriteten i undersökningen är medelålders. 

Inkomst 

Låg-, mellan- och höginkomsttagare.

 

Om Ferratum

Ferratum är en oberoende affärsenhet inom Multitude Group. Ferratum erbjuder finansiella tjänster inom konsumentutlåning och har koncernens längsta historia. I slutet av 2021 var Ferratum verksamt i 15 länder, på var och en av dessa marknader finns en eller flera låneprodukter tillgängliga. 

Läs mer om Ferratum: www.ferratum.se

Om Multitude Group

Multitude är ett listat europeiskt Fintech-företag som erbjuder digitala lån och banktjänster online till konsumenter samt små- och medelstora företag och annan fintech som andra banker inte erbjuder. Tjänsterna erbjuds genom tre oberoende affärsområden som servas av den internationella tillväxtplattformen, Banking-as-a-Service. Multitude’s affärsområden är; konsumentbanken Ferratum, SME-banken Capital Box, och storföretagsbanken, Multitude Bank. Multitude Group har över 700 anställda i 25 länder och erbjuder tjänster i 16 länder samt har en sammanlagd omsättning på 212 miljoner euro (2022). Multitude grundades 2005 i Finland och är noterade i Prime Standard-segmentet på Frankfurtbörsen under symbolen FRU. 

Läs mer här: www.multitude.com

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys