Connect with us

Marknadsnyheter

Sveriges Radio nominerade i tre av fyra kategorier till Stora Journalistpriset

Published

on

Report this content

Den 3 november avslöjades nomineringarna till Stora Journalistpriset 2022. Sveriges Radio är nominerade i tre av fyra kategorier. Här är nomineringarna, med kommentarer från juryn.

​​​​

För Årets Röst nomineras Lubna El-Shanti och Johan-Mathias Sommarström för sin rapportering av Rysslands invasion av Ukraina. ”Lubna El-Shanti och Johan-Mathias Sommarström blev de två som juryn upplevde var på plats, den röst som vi alla på något vis, och speciellt kanske i början, förlitade oss på”. https://sverigesradio.se/avsnitt/det-ar-ens-skyldighet-att-halla-gladjen-levande-lubna-el-shanti-och-johan-mathias-sommarstrtom-kiev

För Årets Förnyare nomineras Sven Carlsson och Sasha Granberg som i programmet ”Din hälsa till salu” byggt ett virtuellt apotek för att undersöka hur mycket data som läcker från Facebook. Juryn lyfter det fascinerande i hur de tar sig runt uteblivna svar från storföretagen. https://sverigesradio.se/artikel/apoteket-delade-kunders-uppgifter-med-facebook-det-var-fel-vi-beklagar

För Årets Berättare nomineras Lovisa Lamm Nordenskiöld och Hugo Lavett för serien ”Palmeutredningen inifrån” i P3 Dokumentär som producerades av produktionsbolaget Banda. Juryn lyfter bedriften i att ”göra nästan sju timmar radio av nåt som vi kände nästan var färdigbearbetat och ändå få oss så här involverade och engagerade i berättelsen.” https://sverigesradio.se/avsnitt/palmeutredningen-inifran-del-1-olof-palmes-sista-timmar

Den 17:e november delas priserna ut på Stora Journalistprisets gala.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys