Connect with us

Marknadsnyheter

Sveriges största gräsrotsturnering i e-sport intar Botkyrka

Published

on

Svenska E-sportförbundet i samarbete med Arla arrangerar Yalla! Cup Botkyrka tillsammans med Botkyrka kommun – ett event för alla kommunens gamers, e-sportare och den som bara vill prova på e-sport och ha kul.   

Den 2 november klockan 10:00-18:00 intar Yalla! Cup Idrottshuset i Tumba och ger alla ungdomar i Botkyrka (och alla andra som vill komma till vårt event) en chans att kvala in till finalen i Yalla! Cup. Det blir en heldag med aktiviteter där vi spelar och har kul tillsammans. På plats kan man tävla i Yalla! Cup, prova på e-sport med Konsolsport och delta i roliga utmaningar och tävlingar tillsammans med våra partners – Logitech G, INET, Nordic Wellness och LBS.

Vill man tävla anmäler man sitt lag på cup.yalla.se eller direkt på plats. Har man inget lag så löser vi det. Alla som vill vara med och tävla kan vara med och tävla.

Yalla! Cup är helt gratis, både för den som vill tävla eller bara komma förbi och titta och prova på.

 

          Då vår kommun var en av de första kommunerna i Sverige som satsade på e-sport som idrott för att få våra ungdomar in i föreningslivet är vi mycket positiva till det här initiativet. Vi vill tillsammans med SESF och Arla visa upp kommunens föreningar, få våra ungdomar att prova på e-sport och att representera Botkyrka i Yalla! Cup, säger Thomas Wiklund, enhetschef på Botkyrka Kommun för Idrott & förening.

 

          Det är fantastiskt att vi tillsammans med Arla, Botkyrka kommun och vår medlemsförening Konsolsport kommer kunna visa upp e-sport för kommunens invånare som alla oavsett ålder, kön eller bakgrund sedan kommer kunna skriva upp sig på för organiserade e-sportträningar lokalt, säger Sammi Kaidi, förbundsordförande i Svenska E-sportförbundet.

 

          Att Yalla! som varumärke kan vara med och bidra till inkludering, få fler att prova på Sveriges nya idrott och att visa upp det roliga med att spela tillsammans, tycker vi på Arla är riktigt kul. Kul är också att våra produkter passar perfekt om du vill äta något gott och enkelt samtidigt som du gamear, säger Frida Sääf, ansvarig för Yalla!.

 

Om Yalla! Cup

Yalla! Cup är en online gräsrotsturnering i e-sport som hyllar gemenskapen och bredden i Sveriges nya riksidrott där det finns plats för alla. I Yalla! Cup spelar vi Counter-Strike, Rocket League, League of Legends och Valorant tillsammans. Vi spelar för att det är kul och vi spelar schysst för att alla som deltar ska ha just kul. Hittills har över 300 lag och 1500 spelare deltagit i kvalspelet online.

Om Svenska E-sportförbundet

Svenska E-sportförbundet är sedan maj 2023 medlemmar i Riksidrottsförbundet och organiserar e-sporten i Sverige. Förbundet har 25 000 medlemmar i 38 föreningar från hela landet och representerar den svenska e-sporten internationellt. Förbundet har som vision att ”Svensk e-sport ska vara världens bästa”, det oavsett om det gäller organisering, gräsrotsengagemang eller idrottsliga framgångar.

Om Arla – böndernas eget mejeri

Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 000 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Yalla! Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 146 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sammi Kaid
Förbundsordförande
0762 – 81 51 90
sammi.kaidi@svenskesport.se

Chris Jonasson
Generalsekreterare
0763 – 19 33 39
chris.jonasson@svenskesport.se

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys