Marknadsnyheter
Sveriges två största exportnationer går till val – Sveriges Radio hårdbevakar

Valen i grannländerna Norge den 13 september och Tyskland den 26 september berör Sverige på många vis och Sveriges Radio storsatsar på rapportering inför, under och efter valen. Vi ger lyssnarna de senaste nyheterna och analyserna från experter och reportrar på plats och Sveriges Radio direktsänder valvakor från båda länderna i P1 och appen Sveriges Radio Play.
(Collage partiledare och kandidater i Norge och Tyskland Foto: NTB/TT/AP/AFP)
Under september går både Norge och Tyskland till val. Förutom att vara grannländer och Sveriges två största exportländer med allt det innebär så väntar ett spännande tronskifte i Tyskland där Angela Merkel avgår som förbundskansler oavsett resultat efter 16 år som en central aktör i inte bara Tysk politik utan även i Europa- och världspolitiken. Just nu pekar opinionsmätningar i Tyskland också mot att Angela Merkels kristdemokrater inte blir största parti men mycket kan hända med över tre veckor kvar till valdagen. Även i Norge tyder mycket av förvalsdebatten och opinionen på att Erna Solberg måste lämna statsministerposten efter åtta år. Sveriges Radio hårdbevakar de båda valen inför, under och efter valdagarna.
Norge – valdag måndagen 13 september
Utöver Sveriges Radios Norgekorrespondent Carina Holmberg och reportrarna Beatrice Janzon och Victor Jensen kommer klimatkorrespondent Marie-Louise Kristola rapportera då oljan och klimatet står högt upp på listan över de norska väljarnas viktigaste valfrågor. Sveriges Radio finns på plats runt om i Norge för att skildra valrörelsen.
Rapporteringen kommer att höras regelbundet digitalt och i nyhetssändningarna från Ekot, aktualitetsprogrammen P1-morgon, Studio Ett och God Morgon Världen den 12 september.
Valvaka Norge: Med start klockan 20.35 måndagen den 13 september sänder Sveriges Radio valvaka i P1, på webben och i appen Sveriges Radio Play.
Valvakan programleds av Erika Mårtensson och den tidigare Norgekorrespondenten Jens Möller är bisittare med Sveriges Radios utsända på plats på valvakor i Oslo och i Tromsö. Sveriges Radio sänder fram till midnatt och ett färdigt valresultat.
Projektledare för norska valet och producent för valvakan: Louise Terling: louise.terling@sverigesradio.se
Tyskland – valdag söndagen 26 september
Valrapportering från Tyskland är i full gång och med bevakningen av slutspurten av valkampanjen i veckan innan valet blir den än mer omfattande. Tysklandskorrespondenten Caroline Salzinger kommer tillsammans med utsända reportrar Daniela Marquardt, Angela Wiese Edeler och Caroline Kernen, Sveriges Radios korrespondent med ungt perspektiv, ge en heltäckande bevakning med reportage, nyhetsinslag och fördjupande samtal i många av Sveriges Radios program och i digitala kanaler.
Europapodden med programledare Claes Aronsson kommer vara på plats i Tyskland och sänder flera specialprogram. Bland annat blir det en lektion i de viktigaste tyska valglosorna. Vad menas egentligen när tyskar pratar om Lügenpresse, Gutmensch, och Gendern?
Valvaka Tyskland: 26 september börjar valvakan kl 17.00 i P1, på webben och i appen Sveriges Radio Play. Programledare är Johar Bendjelloul, som tillsammans med våra utsända samt experter och gäster i studion och i Tyskland, kommer lotsa lyssnarna genom den tyska valkvällen när prognoserna och de första resultaten kommer in.
Projektledare för tyska valet och producent för valvakan: Hansjörg Kissel: hansjorg.kissel@sverigesradio.se
Pressfoton:
Erika Mårtenson (fotograf Micke Grönberg/Sveriges Radio)
Jens Möller (fotograf Mattias Ahlm/Sveriges Radio)
Carina Holmberg (fotograf Mattias Ahlm/Sveriges Radio)
Johar Bendjelloul (fotograf Mattias Ahlm/Sveriges Radio)
Caroline Salzinger (fotograf Mattias Ahlm/Sveriges Radio)
Presskontakt för ytterligare information: Claes Bertilson, presschef, 070-327 7807, claes.bertilson@sverigesradio.se
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke