Marknadsnyheter
Swerock utökar med teknisk specialist inom betong


Swerock har anställt Kristian Tammo som ny produktutvecklare. Han har lång erfarenhet från branschen, har doktorerat inom betong och ska nu ge stöd åt samt utveckla verksamheten.
– Det fanns ett behov av att bredda verksamheten kompetensmässigt, där vi gör en medveten satsning på tekniska doktorer med specialkunskap inom material. Där har Kristian en expertis med sin bakgrund inom betong och byggteknik, säger Ola Mårtensson, regionchef på Swerocks teknikavdelning.
Kristian Tammo kommer senast från Sweco där han var betongteknisk specialist med fokus på utveckling och försäljning av tekniska tjänster. Tidigare har han även arbetat på Sveriges forskningsinstitut, CBI, SP och RISE, som specialist och i olika chefs- och ledarbefattningar.
De verksamheter han har arbetat i och ansvarat för har främst arbetat med utredningar, externa uppdrag och tekniska branschfrågor. Till sin hjälp har han haft både konsulter, forskarkollegor och tillgång till stora betonglabb och analysresurser. Han har en lång erfarenhet från betong- och byggbranschen.
Rollen inom produktutveckling på Swerock innehåller arbetsuppgifter inom allt från innovationer till arbete med kvalitet och miljö. Förutom att arbeta mer specifikt med Swerocks egna produkter och verksamhet ska Kristian även samverka med produktionen ute på arbetsplatserna. Där ska han kunna vara behjälplig i teknikfrågor som berör betongen även efter det att den lämnat Swerocks fabrik och betongbil.
– Ett av mina mål är att arbeta med kvalitetsfrågor och de utmaningar som finns på byggarbetsplatserna. Det handlar både om kunskapsåterföring och att utveckla produkterna. Ifall man exempelvis upptäcker en skada eller teknisk avvikelse i betongen så ska jag med min erfarenhet kunna hjälpa till med förslag på åtgärder i dialog med beställaren, säger Kristian Tammo.
För ytterligare information kontakta:
Henrik Nordell, kommunikatör på Swerock, henrik.nordell@swerock.se, 0725 – 33 77 70
Swerock är en av Sveriges största leverantörer av material och tjänster till bygg- och anläggningsbranschen. I erbjudandet ingår ballast, betong, transport- och maskintjänster samt miljötjänster som återvinning, marksanering och vattenrening. Med gedigen kunskap, personligt engagemang och lokal närvaro skapar vi helhetslösningar som gör ditt projekt mer hållbart. Läs mer på swerock.se
Swerock ingår i Peabkoncernen. Peab är Nordens samhällsbyggare med 15 000 medarbetare och en omsättning på 63 miljarder kronor. Med lokal närvaro och fokus på egna resurser utvecklar, anlägger och bygger vi vardagen där livet levs. Huvudkontoret finns i Förslöv på Bjärehalvön i Skåne. Aktien är noterad vid Nasdaq Stockholm
Taggar:
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke