Connect with us

Marknadsnyheter

Sydsvenska Hem AB meddelar styrelseförändring

Published

on

Fastighetsbolaget Sydsvenska Hem AB meddelar idag att Johan Olofsson, styrelseledamot i bolaget, har valt att lämna sin post i styrelsen.

Johan har varit en värdefull del av Sydsvenska Hems styrelse sedan 2021. Lars Linzander, Styrelseordförande i Sydsvenska Hem AB, vill framföra sitt tack till Johan för hans stora engagemang för Sydsvenska Hem under sin tid i styrelsen. Hans bidrag har varit betydelsefulla för bolagets utveckling.

Sydsvenska Hem har samtidigt en erfaren och kompetent styrelse som är väl rustad att fortsätta driva bolaget framåt. – Vi ser fram emot att bygga vidare på vårt arbete och skapa långsiktigt värde för våra aktieägare, avslutar Lars Linzander.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Lars Linzander, styrelseordförande, Sydsvenska Hem AB (publ)
Telefon: +46 (0) 708 62 22 19
lars@algastyrinvest.se

Sydsvenska Hem AB (publ) i korthet
Sydsvenska Hem AB (publ), med organisationsnummer 559038-4177, är ett svenskt fastighetsbolag som äger 31 fastigheter huvudsakligen i Skåne. Bolaget bildades i december 2015 och förvaltar en fastighetsportfölj som främst består av handels- och samhällsfastigheter, bostäder, kontor, industrier och kommersiella lokaler. Beståndet idag omfattar cirka 88 100 kvm. Bolagets aktier handlas på Spotlight Stock Market sedan den 6 april 2016.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys