Connect with us

Marknadsnyheter

Symmetrimetoder ger förbättrade modeller för att förstå åldrande

Published

on

Matematisk modellering ska ge fler svar, enklare och snabbare än praktiska experiment kan ge, annars är det ingen idé att modellera. Problemet är att olika modeller kan ge olika resultat. Det visar inte minst de många modellerna under coronapandemin. En avhandling från Göteborgs universitet visar nu att man med symmetrimetoder kan avgöra vilken modell som stämmer bäst med verkligheten.

För att konstruera en modell som på ett riktigt bra sätt kan visa hur verkligheten fungerar, behöver man ta hänsyn till så kallade symmetrier som motsvarar olika fysikaliska egenskaper.

De biologiska processerna som ska studeras kan vara svåra att få syn på, till och med i experiment på labb.

Johannes Borgqvist, doktorand vid institutionen för matematiska vetenskaper, har visat att det går att introducera symmetrimetoder i matematiska mekanistiska modeller och på det sättet hitta korrekta underliggande mekanismer. Han har visat detta genom en enkel reaktion där en ursprungsmolekyl omvandlas till en annan, med hjälp av ett enzym som katalyserar processen.

– Även om man vet precis hur reaktionen går till och vilket av tre möjliga enzymer som medverkar i reaktionen, går det inte med klassiska statistiska metoder att säga vilken av flera modeller som återger verkligheten korrekt. Om man däremot introducerar symmetrimetoder, kan man få reda på att enzymet, som bidrar till reaktionen, måste binda till flera ursprungsmolekyler samtidigt för att fungera. Den informationen får man inte fram i traditionella matematiska modeller, säger Johannes Borgqvist, institutionen för matematiska vetenskaper, Göteborgs universitet.

Använt jäst för att utveckla modeller
Johannes Borgqvist har i sitt avhandlingsarbete använt jäst som modellorganism för att utveckla två mekanistiska, matematiska modeller av två olika processer viktiga för åldrande.

Med den ena modellen kan man förutspå jästcellens hela livsspann från det att den knoppas av från sin modercell till dess att den dör. Under denna tid blir cellen större och allt fler skadade proteiner ansamlas, vilket till sist gör att cellen inte kan upprätthålla de nödvändiga livsprocesserna längre.

Den andra är en rumslig modell som beskriver hur ett protein (Cdc42) ansamlas på en speciell plats på cellens yta, just där en dottercell ska knoppas av.

– För både livsspann och Cdc42-polarisering i jästceller finns redan många modeller, men våra är bättre eftersom vi har gjort bättre underliggande antaganden. Jag kan däremot inte säga att de inte skulle kunna bli ännu bättre. Att införa symmetrimetoder från början skulle göra att viktiga biologiska egenskaper fångas upp, och på det sättet skulle modellerna bli bättre på att  förutspå framtida okända scenarier. Detta hoppas jag kunna göra i min fortsatta forskning. 

Jästceller fungerar väl som modellorganism
Processer som har med cellers åldrande att göra är väl konserverade genom evolutionen.  Därför är det inte konstigt att välja just jäst som modellorganism.

– Även om vi människor inte förökar oss genom avknoppning, är våra celler rätt lika jästens när det gäller basala mekanismer. Människans protein Cdc42 till exempel, är till 83 procent identisk med jästens. Att konstruera en bra modell som visar vilka faktorer som styr jästcellers åldrande är därför intressant också för att förstå mänskligt åldrande.

Kontakt: Johannes Borgqvist, institutionen för matematiska vetenskaper, Göteborgs universitet, e-post: johborgq@gmail.com, mobilnummer är 0739-93 39 64

Titel: The construction, analysis and validation of mechanistic mathematical models of protein kinetics in the context of replicative ageing in budding yeast

Digital publicering: https://hdl.handle.net/2077/64055

Handledare Marija Cvijovic.

Carina Eliasson
Pressansvarig kommunikatör
Göteborgs universitet
telefon: 031-786 98 73

e-post: carina.eliasson@science.gu.se

Göteborgs universitet är ett av de stora i Europa med 47 500 studenter och 6 400 anställda. Verksamheten bedrivs av åtta fakulteter, till allra största del i centrala Göteborg. Utbildning och forskning har stor bredd och hög kvalitet – det vittnar sökandetryck och nobelpris om. www.gu.se.  Följ oss på Twitter. Gilla oss på Facebook. Adda oss på Snapchat (uniofgothenburg). Följ oss på Instagram.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Published

on

By

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.

Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.

Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.

Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.