Connect with us

Marknadsnyheter

TATAA etablerar en Scientific Advisory Board

Published

on

TATAA Biocenter (”Bolaget” eller ”TATAA”), en ledande global leverantör av avancerade molekylära analyser, presenterar idag bildandet av en Scientific Advisory Board (”SAB”). SAB kommer att agera rådgivande till Bolaget och dess ledningsgrupp i strategiska frågor, forsknings- och utvecklingsinitiativ samt i frågor där deras expertis kan bidra till att stärka bolagets serviceutbud. De första medlemmarna i SAB är Binodh DeSilva, Kaia Sartori, Lydia Michaut, Matthias Machacek och Zain Kassam.

”Vi är glada över att ha en så framstående grupp av experter i vår Scientific Advisory Board. Deras samlade expertis kommer att vara ovärderlig när vi utökar vårt serviceutbud inom bioanalys. Medlemmarna i vår Scientific Advisory Board delar vårt engagemang för att leverera innovativa lösningar och unika tjänster till våra kunder, och vi ser fram emot ett framgångsrikt samarbete”, säger Sofia Adolfsson, Scientific Officer och Head of Bioinformatics på TATAA Biocenter.

Binodh DeSilva
Dr. DeSilva har mer än 25 års erfarenhet i framträdande positioner inom läkemedelsindustrin. Hon har en specialiserad expertis som omfattar hela läkemedelsutvecklingsprocessen och har innehaft ledande befattningar vid företag som Ultragenyx, Bristol-Myers Squibb och Amgen. Dr. DeSilva innehar en doktorsexamen inom bioanalytisk kemi och har tidigare tjänat som ordförande för American Association for Pharmaceutical Sciences. Hon har även författat flera av de riktlinjer som branschen använder inom området för bioanalys.

Kaia Sartori
Dr. Sartori bidrar med decennier av erfarenhet inom reglerad bioanalys till TATAA. Hon har haft flera olika ledande roller, bland annat på Amador Bioscience (VP Bioanalysis and Biomarkers), AstraZeneca (Director of Integrated Bioanalysis) och PPD (Group Leader). Dr. Sartori har en doktorsexamen i läkemedelskemi. Under sin karriär har Dr. Sartori varit ansvarig för bioanalyserna i globala ansökningsdossierer, inklusive åtta nya läkemedelsgodkännanden under 2021 och 2022.

Lydia Michaut
Dr. Michaut är en framstående expert inom molekylär immunologi och arbetar med utveckling och regulatoriskt godkännande av biologiska läkemedel och genterapiläkemedel. Hon har flera decenniers erfarenhet inom akademisk forskning, globala läkemedelsföretag, CRO-företag och konsultverksamhet. Hon har för närvarande en ledande position på Novartis som Director Scientific Governance. Dr. Michaut har en doktorsexamen inom molekylärbiologi och inom medfödd immunitet. Under doktorandutbildningen var hon direkt involverad i det arbete som gav Dr. Jules Hoffmann Nobelpriset i fysiologi och medicin 2011. Dr. Michaut har bidragit genom hela läkemedelsutvecklingsprocessen vilket lett till flera godkända biologiska läkemedel och genterapier, inom olika terapeutiska områden.

Matthias Machacek
Dr. Machacek är expert inom modellbaserad läkemedelsutveckling för bioterapeutiska läkemedel och är grundare och verksamhetschef för LYO-X AG, ett schweiziskt företag som erbjuder strategisk rådgivning och PK/PD-modelleringstjänster. Innan han etablerade LYO-X var Dr. Machacek Medical Engineering Group Head på Novartis. Dr. Machacek har en doktorsexamen i Fluid Dynamics och har stöttat flera biopharmaföretag i utvecklingen av sina terapier, både genom LYO-X och genom samarbeten med lokala acceleratorer.

Zain Kassam
Dr. Kassam är entreprenör, investerare, ledande bioteknikchef, läkare och forskare. Hans spetskompetens ligger i det tvärvetenskapliga området mellan medicin, biologisk teknik och datavetenskap. Han är medgrundare och tidigare Chief Medical Officer för Finch Therapeutics Group, ett börsnoterat bioteknikföretag inom precisionsmikrobiom, och OpenBiome, en leverantör av behandlingar från donatorer. Han har lett kliniska fas I-III-studier med akademiska samarbetspartners inom flera terapeutiska områden. Han innehar en MPH-examen från Harvard University med inriktning på kvantitativa metoder och en betoning på kliniska tester, och genomförde en postdoktorsutbildning vid MIT i biologisk teknik/AI. Han har en läkarexamen från Western University och genomgick en specialistutbildning i internmedicin och gastroenterologi vid McMaster University.

TATAA Biocenter AB har levererat molekylära analyser i över två decennier och har etablerat sig som en ledare inom området. SAB:s omfattande kunskap och erfarenhet inom bioanalys och Next generation biotherapeutics är en ovärderlig tillgång för TATAA.

För mer information, vänligen kontakta:
Martin Cooke, TATAA Biocenter, Marketing & Comms Specialist.
Email: martin.cooke@tataa.com

Om TATAA BIOCENTER
TATAA Biocenter är en specialiserad CRO som tillhandahåller tjänster inom läkemedels- och diagnostikutveckling till Pharma-, bioteknik- och medicintekniska företag över hela världen. Vi använder den senaste tekniken, egenutvecklade metoder, har över 20 års expertis och ett starkt kvalitetsfokus för att kunna leverera storskalig innovation åt våra kunder. För mer information, besök www.tataa.com.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.