Marknadsnyheter
Telia Company emitterade idag en hybridobligation om 600 MEUR
Telia Company emitterade idag en hybridobligation om 600 MEUR. Den nya hybridobligationen är en del av Telias refinansiering av kommande inlösendatumen i april 2023 för utestående hybridobligationer. Obligationen har en löptid på 60,25 år med det första justeringsdatumet efter 5,25 år. Kupongen är 4,625 procent och räntekostnaden har fastställts till 4,875 procent.
Agneta Wallmark, Telia Companys chef för Group Treasury, säger: ”Det är en fortsatt volatilitet på finansmarknaden och 2022 har varit utmanande för emittenter av obligationer. I och med den här andra hybridtransaktionen i år har Telia åter öppnat marknaden efter sommaren för hybridobligationer. Vi är väldigt nöjda med det stora intresset idag från kreditinvesterare, vilket gav oss en möjlighet att refinansiera ytterligare delar av de utestående hybridobligationerna med justeringsdatum i april till en rimlig kostnad.
Hybridobligationen förväntas tilldelas kreditbetygen BBB- (S&P) samt Baa3 (Moodys), vilket motsvarar två steg under Telias långsiktiga kreditbetyg, och kommer att klassas som 50 procent eget kapital och 50 procent skuld. Den kommer att redovisas som räntebärande skuld och kommer vara efterställd Telias övriga räntebärande skulder.
Ett anbud för att återköpa upp till 600 MEUR av hybridobligationerna med inlösendatum i april 2023 har också meddelats. Anbudet utgör en del av bolagets strategi att proaktivt förvalta portföljen med hybridobligationer och den totala storleken på bolagets utestående hybridobligationer kommer att förbli oförändrad. Denna tidiga refinansiering stärker balansräkningen genom att ersätta mer kortsiktiga hybridobligationer med en mer långsiktig obligation.
Utsedda rådgivare till Telia Company för denna transaktion var Barclays, BNPP, Citigroup (B&D) och NatWest Markets.
För mer information, kontakta gärna vår presstjänst: 0771 77 58 30, besök Newsroom och följ oss på Twitter @Teliacompany.
Vi är Telia Company. Våra cirka 20 000 duktiga kollegor möter miljontals kunder varje dag i världens mest uppkopplade länder. Vi är knutpunkten i det digitala ekosystemet som gör det möjligt för människor, företag och samhällen att få tillgång till allt som är viktigt för dem, på deras villkor, dygnet runt – året om. Läs mer på www.teliacompany.com.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
