Marknadsnyheter
Tio av Gunilla Bergströms berättelser blir Bok-Filmer, i regi av Tomas Alfredson: Förhandstitt av – Aja Baja, Alfons Åberg – på Göteborg Filmfestival
Gunilla Bergströms älskade klassiker om Alfons Åberg håller som bäst på att bli Bok-Filmer; ett nytt manér, i regi av Tomas Alfredson. Bok-Filmerna har premiär på biografer runt om i Sverige, med Folkets Bio som distributör, under Alfons Åbergs jubileumsår 2022 då det var 50 år sedan första berättelsen gavs ut.
Redan under Göteborg Film Festival Prisma 27 oktober – 1 november, bjuder vi på en förhandstitt ur en av Bok-Filmerna Aja Baja, Alfons Åberg.
Tomas Alfredson:
– Jag funderade på vad som skulle hända om jag tog med mig filmfotografen Simon Rudholm och kröp in i en Alfonsbok och filmade av vad vi såg och sedan gjorde en liten film av det hela?
Jag tyckte att berättelsen skulle vara precis så som Gunilla Bergström skapat den, utan att lägga till eller dra ifrån, men att med kamerans hjälp välja detaljer, närbilder och vinklar.
Tillsammans med några vänner byggde vi upp scenerna baserade på illustrationerna från en Alfons-bok som i en miniatyrteater, släpade in en pyttekamera på den lilla scenen och gjorde åkningar, ljussättningar och enklare trix. Sedan har jag klippt ihop vad vi sett och lagt Jonas Karlssons fantastiska inläsning av Gunillas text till och bett Adam Nordén komponera stämningsfull musik som ackompanjemang.
Det har blivit väldigt fina små berättelser; inte animerade filmer, inte bokuppläsningar – men Bok-Filmer!
Sofia Torell, systerdotter till Alfons skapare Gunilla Bergström:
Gunilla Bergströms verk är kärnan i allt vi gör, att vi nu genom Bok-Filmerna tar ett kliv än närmare Gunillas berättelser och illustrationer är så häftigt! Vi får krypa in, under och över, vara i det lilla och det stora, de tunna fina linjerna, detaljerna, den utklippta tidningen, det blommiga tyget, de stora frågorna och färgerna, likväl i det som inte syns eller det vi bara anar.
För mer information, vänligen kontakta:
Elisabet Granlund, verksamhetschef och presskontakt Bok-Makaren AB, tfn +46 (0)76 205 09 09
Bok-Makaren AB förvaltar alla rättigheter till Alfons Åberg och figurerna i hans värld och arbetar med licens- och utgivningsrätter för böcker, teater, film, utställningar och produkter. Bok-Makaren är ett familjeföretag och ägs av författarens son, Pål Andersson, systerdotter Sofia Torell och svåger Michael Treschow.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
