Connect with us

Marknadsnyheter

Tobii publicerar informationsbroschyr relaterat till den föreslagna noteringen av Tobii Dynavox

Published

on

Som tidigare meddelats har styrelsen i Tobii AB (publ) (“Tobii”) föreslagit att en extra bolagsstämma, som ska hållas den 25 oktober 2021, beslutar att dela ut alla stamaktier i Tobii Dynavox AB (“Tobii Dynavox”) till Tobiis aktieägare, med avsikten att därefter notera Tobii Dynavox stamaktier på Nasdaq Stockholm. Information om den föreslagna utdelningen har idag publicerats och kommer att finnas tillgänglig i form av en informationsbroschyr på tobii.com.

Informationsbroschyren presenterar bakgrunden och orsakerna till den föreslagna uppdelningen av Tobii samt en beskrivning av Tobii Dynavox och Tobii exklusive Tobii Dynavox båda verksamheter. Informationsbroschyren introducerar också finansiella mål för Tobii Dynavox och historisk finansiell information för både Tobii Dynavox och Tobii exklusive Tobii Dynavox.

Syftet med informationsbroschyren är att ge aktieägarna en överblick över båda bolagens verksamhet, ekonomiska situation, utdelnings- och noteringsprocessen för Tobii Dynavox, och att användas som grund för beslut från aktieägarna i samband med extra bolagsstämman den 25 oktober 2021.

Tobii Dynavox finansiella mål
Tobii Dynavox finansiella mål är:

  • att öka intäkterna med mer än 10% (valutajusterat) i genomsnitt årligen,
  • att uppnå och behålla en EBIT-marginal över 15%, och
  • att upprätthålla en nettoskuld på 2,5x (± 0,5x) de senaste 12 månadernas EBITDA.

Informationsbroschyren, som har tagits fram i både svenska och engelska versioner, kommer att finnas tillgänglig på https://www.tobii.com/sv/group/investerare/noteringen-av-tobii-dynavox/

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys