Marknadsnyheter
Toppchefer från Oak North Bank och Klarna går in i DBT:s styrelse

Hanna Jacobsson med bakgrund från ledande positioner hos Klarna och Nordea har tillsammans med Chris Dailey, tidigare VD på Oak North Bank, utsetts till nya ledamöter i DBT’s styrelse.
Från vänster: Hanna Jacobsson och Chris Dailey. Foto: Rickard Eriksson och DBT
DBT har sedan starten i 2017 haft ett tydligt fokus på att bygga en ledande finansieringspartner för SME’s och tillväxtbolag. Efter att ha lagt den första grunden – den digitala plattformen, teamet och kapitalstrukturen, stärker bolaget nu upp sin styrelse inför nästa steg i tillväxtresan.
”Jag är stolt över att Hanna och Chris delar vår ambition att möjliggöra bättre tillväxtförutsättningar för svenska SME´s och att få med dem i DBTs styrelse är mycket värdefullt. De har båda tidigare erfarenheter att bygga upp framgångsrika bankutmanare och jag är övertygad om att deras kunskaper och erfarenheter skapar stort värde när vi tillsammans bygger nästa generations digitala och personliga företagsbank.” Alexis Kopylov, VD och medgrundare av DBT
Hanna Jacobsson har en lång och gedigen bakgrund från finanssektorn med ett stort fokus på att balansera operationell risk med stark tillväxt i byggandet av långsiktigt hållbara bolag. Hon är idag styrelseledamot i Skandia Liv och kommer närmast från en position som Chief Risk Officer på Klarna. Hon har tidigare haft olika ledande positioner inom Skandia samt varit CFO på Nordea Life & Pensions.
”Jag ser stora möjligheter för DBT att möta det behov som finns i marknaden för SME-segmentet. Jag är inspirerad av kompetensen, kulturen och drivkraften som finns i DBT-teamet för att kunna göra avtryck och skapa riktigt bra finansieringslösningar till rättvisa villkor för just denna kundgrupp. Något som inte bara gör en skillnad för tillväxtbolagen, utan även gynnar svenskt företagsklimat.” Hanna Jacobsson
Chris Dailey har operationell erfarenhet av att ha byggt upp två av de mest framgångsrika bankutmanarna för SMEs i Storbritannien – Aldemore och Oaknorth Bank. Under Chris tid som VD på Oak North lade han grunden för banklicensen och styrde bolaget genom hela ansökningsprocessen fram till godkänd bankoktroj. Som Group Operations Director på Aldermore Bank ledde han ett flertal strategiska initiativ som säkrade operationell effektivitet och god lönsamhet. Chris är medgrundare på Credo Capital Partners där han nu har rollen som CIO.
”Jag har följt DBTs utveckling och jag är imponerad av vad de hittills har uppnått med ett starkt team, bevisad track-record och unik positionering. Givet min passion för små och medelstora företag ser jag fram emot att med min erfarenhet bidra till nästa steg i deras utveckling när vi bygger, det jag förväntar mig kommer att bli en av Sveriges ledande små och medelstora långivare.” Chris Dailey
För att ytterligare förstärka organisationen gör DBT samtidigt en del omfördelningar av rollerna i bolaget. Ulrika Valassi, nuvarande kreditchef och som varit med sedan företaget grundades kliver in och tar rollen som Chief Risk Officer för att vidareutveckla företagets riskprocesser. Samtidigt blir Andreas Tegnér ny kreditchef och får rollen att bygga ut bolagets Credit Intelligence & Analythics Platform.
”Ulrika har spelat en central roll under uppbyggnaden av DBTs kreditportfölj och processer. Hennes bidrag att ytterligare stärka upp DBTs risk- och bolagsstyrning blir viktigt när vi skalar upp verksamheten. Andreas med sin imponerade bakgrund och erfarenhet inom kreditgivning gör att de blir ett bra team som gör att vi kan fortsätta ge tillväxtbolagen den finansiering de behöver.” Alexis Kopylov VD och medgrundare på DBT
Kort om DBT
DBT grundades med ambitionen om att skapa bättre tillväxtförutsättningar för Sveriges små- och medelstora företag genom att bygga nästa generations digitala och personliga företagsbank. Vi vill ge tillväxtbolagen den finansiering de behöver och förtjänar. DBT är registrerat hos finansinspektionen och är utvald samarbetspartner till Europeiska Investeringsfonden.
För mer information kontakta gärna:
Alexis Kopylov, vd DBT, mail: alexis@dbt.se tfn: 073-352 33 79
DBT grundades med ambition om att skapa bättre tillväxtförutsättningar för Sveriges små- och medelstora företag genom att erbjuda dem den finansiering de behöver och förtjänar. Vi förstår entreprenören, begriper affären och hjälper företag att växa. DBT är registrerat hos finansinspektionen och har garanti på innovationslån från Europeiska Investeringsfonden. DBT listades nyligen av Sifted som ett av utvalda svenska start-ups att följa under 2020.
Taggar:
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
Marknadsnyheter
Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.
Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.
Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.
Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke