Connect with us

Marknadsnyheter

Touchtech godkänt för notering på AktieTorget

Published

on

fr, okt 13, 2017 14:21 CET

Touchtech är ett Göteborgsbaserat teknikbolag som utvecklar och designar interaktiva helhetslösningar till detaljhandeln med syfte att digitalisera butiksupplevelsen och öka försäljningen i butik. Huvudsyftet med noteringen är enligt bolaget att förstärka försäljningsorganisationen och vidareutveckla bolagets produkter. 

Touchtech grundades år 2008 och har som mål att skapa nästa generations shoppingsupplevelse i fysiska butiker. Bolaget utvecklar och säljer produkter med interaktiv mjukvara som installeras på större touchskärmar och används i fysiska miljöer så som butiker, showrooms och mässor. Bland bolagets kunder återfinns bland annat Eton, MQ, Cervera, Odd Molly, Elkjøp, Apoteket, Mercedes, Volvo och Ford. Med noteringen vill Touchtech intensifiera sin marknadsbearbetning genom att anställa fler säljare, stärka sin positionering samt delta på relevanta mässor och evenemang. Ambitionen är även att inom kort expandera till fler länder.

”För handlare som vill digitalisera sina butiker räcker det inte längre med traditionella hyllor, affischer och kassasystem. Ska butikskoncept anamma digitaliseringen måste e-handeln och teknik införas på ett helt nytt sätt och framförallt implementeras på rätt sätt. Det är här Touchtech kommer in i bilden. Vi vill hjälpa handlare att locka tillbaka konsumenterna och öka konverteringen i butik, genom att tillhandahålla tjänster och know-how som är inkorporerade i Touchtechs egna plattform och som knyter samman skyltning, e-handel och kassa i butik,” kommenterar Touchtechs vd Deniz Chaban

Som förutsättning för notering och bindande villkor för emissionens genomförande ska minst 60 procent av emissionen tecknas. Ett spridningskrav om 300 aktieägare är också en förutsättning för notering.

Memorandumet finns tillgängligt på aktietorget.se vid inledande av teckningsperioden.

Erbjudandet i sammandrag:

Teckningskurs i emissionen:
6,90 SEK per aktie

Teckningsperiod:
16 oktober 2017 till 6 november 2017

Emissionsvolym:
Högst 1 450 000 aktier, motsvarande 10 005 000 SEK

Värdering:
Bolaget värderas pre-money till 39,9 MSEK

Första dag för handel:
Bolagets aktie beräknas upptas till handel den 22 november 2017 under kortnamnet TOUCH

För mer information, vänligen kontakta:

Oskar Wollert

Chef Notering, AktieTorget

+46 8 511 68 008

notering@aktietorget.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys