Marknadsnyheter
Träffa Coop i Almedalen


I nästa vecka startar Almedalen 2024. Coop kommer vara i Visby för att delta i debatter, möten och samtal. Några av de ämnen som vi kommer att diskutera är stärkt krisberedskap, vägen mot en mer hållbar livsmedelskedja samt hur vi kan säkra en robust livsmedelsförsörjning med levande butiker i hela landet.
Nedan är några av de seminarier där du kan träffa Coop. Fler representanter finns på plats, bland annat inom etablering och butiksutveckling. Ta gärna kontakt med oss för att prata mat, hälsa, hållbarhet, butiksdrift och etablering. Väl mött!
Tisdag 25 juni
14:00 – Vad måste till för att vi ska äta mer hälsosamt och hållbart?
Coop arrangerar ett seminarium där vi vill skapa kraft för att ställa om till en kost som är bättre för både miljö, samhälle och hälsa. Välkommen till Kårhuset Rindi för att ta del av samtalet.
I den breda hållbarhetspaletten av klimatutsläpp, biologisk mångfald, arbetsförhållanden och djurvälfärd går många konsumenter vilse. Därtill ska man äta hälsosamt. Hur kan vi se till att den mat som produceras är schysst för både människan och jorden? Och hur kan vi guida konsumenten för att göra bättre val?
Livsmedelsverkets presenterar de nationella målen för Sveriges livsmedelskonsumtion. Därtill följer ett panelsamtal där vi diskuterar hur politik, näringsliv och konsumenter tillsammans kan arbeta för en snabbare omställning till en mer hälsosam och hållbar kost.
Medverkar gör:
Annica Sohlström, generaldirektör Livsmedelsverket
Johanna Hornberger, riksdagsledamot miljö- och jordbruksutskottet (M)
Stina Larsson, miljöpolitisk talesperson (C)
Johanna Hållén, generalsekreterare Sveriges konsumenter
Meta Persdotter, vd Coop Butiker och Stormarknader
Läs mer här.
15:00 – EU:s hållbarhetslagstiftning – ökad regelbörda eller konkurrensfördel för Handelslandet Sverige?
EU introducerade under mandatperioden 2019-2024 initiativet The Green Deal med ambitionen att skapa ett grönt och hållbart EU via omfattande reglering. De politiker som är ansvariga under mandatperioden 2024-2029 är sedan de som ska säkerställa att lagstiftningarna implementeras och alla hållbarhetsmål uppnås till 2030. För att lyckas måste ökad konkurrenskraft och hållbarhet gå hand i hand. Vi står alltså i en brytpunkt sommaren 2024. Vad vill handeln se för prioriteringar och hur ser svenska EU-parlamentariker på framtiden för initiativet?
Medverkar gör Mattis Bergquist, hållbarhetschef Coop Sverige samt representanter för Moderaterna, Socialdemokraterna, HM och Svensk Handel.
Onsdag 26 juni
08.00 – Svenska mervärden för stärkt konkurrenskraft, djurskydd, biologisk mångfald och antibiotika
Vilka mervärden är viktiga för svenskproducerad mat? Vad säger konsumenterna, djurskyddet och vad är kravet på biologisk mångfald? Vad anser bönderna och livsmedelsindustrin kan stärka konkurrenskraften för svensk mat?
Medverkar gör Mattis Bergquist, hållbarhetschef Coop Sverige samt representanter för Vi Konsumenter, WWF, Arla, Axfood, Kött- och charkuteriföretagen samt World Animal Protection Sverige.
10.30 – En inkluderande grön omställning, där handling och samverkan går före ambitioner och tomma löften
EU-kommissionen 2019 hade tydliga mål, bland annat EU:s Green deal. Detta har lett till att hållbarhet för företag har, under relativt kort tid, gått från att vara frivilligt till lagstiftning. Hur har detta landat inom näringslivet? Hur uppfattar man att riket Sverige ställer sig till detta?
Medverkar gör Markus Wahlgren, Stormarknadschef Stora Coop Visby samt representanter för CSR Sverige, Vattenfall, Sodexo, Skellefteå Kraft samt Socialdemokraterna.
16.30 – Havsbaserad vindkraft – multianvändning
Vilka synergier och möjligheter finns till samexistens för produktion av blå mat, ökad biodiversitet, säkerhet och energi till havs? Går det att skapa flera fördelar samtidigt som gynnar både människa och miljö?
Medverkar gör Mattis Bergquist, hållbarhetschef Coop Sverige samt representanter för OX2, WWF och Uppsala universitet.
19.45 – Hur får vi konsumenter att välja lokalproducerad mat i prispressade tider?
En stark lokal livsmedelsproduktion är viktigt för att upprätthålla en levande landsbygd och för att stärka försörjningsförmågan, inte minst här på Gotland. Samtidigt värderas mat alltjämt lågt av många konsumenter. Hur kan vi jobba för att få fler konsumenter att prioritera lokala, hållbara matval?
Medverkar gör Markus Wahlgren, Stormarknadschef Stora Coop Visby samt representanter för Matkafé Öster, Protos samt Matbyrån Gotland.
Torsdag 27 juni
10.00 – Hur skapar vi förutsättningar för att mer strömming och skarpsill landar som livsmedel?
Det regionala yrkesfisket efter sill/strömming i Östersjön står inför stora utmaningar. Samtidigt skickas det signaler om hur viktigt fisket är i händelse av kris eller krig. Hur kan vi skapa de förutsättningar som krävs för att vi ska kunna landa mer strömming för konsumtionsändamål?
Medverkar gör Mattis Bergquist, hållbarhetschef Coop Sverige samt representanter för Länsstyrelsen Gotland, Martint centrum Simrishamn, Naturskyddsföreningen, Formas, Fiskbranschens riksförbund samt Havs- och vattenmyndigheten.
11.45 – Allt färre äter tillräckligt näringsriktigt – hur kan vi vända trenden?
Nya undersökningar visar en kraftigt negativ trend kring hur vi svenskar äter. Allt färre får i sig den dagliga rekommendationen av frukt och grönt. Förra året var siffrorna skrämmande låga – i år alarmerande! Detta samtidigt som våra livsstilsjukdomar ökar. Hur kan vi vända trenden?
Medverkar gör Meta Persdotter, vd Coop Butiker och Stormarknader samt representanter för Brödinstitutet, Medveten konsument samt Picadeli.
12.00 – Riskerar det föreslagna kommunala beredskapsansvaret ge oss 290 olika lösningar?
I utredningen Livsmedelsberedskap för en ny tid finns flera förslag för att stärka vårt lands livsmedelsberedskap. Det handlar om beredskapslagring, en ny livsmedelsberedskaplag och även ansvarsfrågan – både det enskilda medborgaransvaret och ett större kommunalt ansvar.
Medverkar gör Frida Ganshed, vd Coop Gotland samt representanter för Svensk Dagligvaruhandel, SKR, Uppsala kommun samt Livsmedelsverket.
13.15 – Hållbarhet med ökad matproduktion – hur går det ihop?
Hela livsmedelssektorn står inför en stor framtidsutmaning. Producera betydligt mer mat – men samtidigt minska miljöpåverkan. Hur ska vi lösa detta dilemma? Sjömaten har potential för att bli en hörnsten i framtidens hållbara kost.
Medverkar gör Markus Wahlgren, Stormarknadschef Coop Visby samt representanter för Fiskbranschens riksförbund, Axfood och Norwegian Seafood Council.
13.30 – Är smak viktigare än hälsa om tallriken ska bli grönare?
Vi äter allt mindre frukt och grönsaker i Sverige. De senaste åren har vi hållit hårdare i matpengarna, vilket gjort att konsumtionen minskat ytterligare. Detta trots att vi av både klimat- och hälsoskäl tvärtom borde ha mer grönt på tallriken. Vad krävs för att konsumtionen ska vända uppåt igen?
Medverkar gör Mattis Bergquist, hållbarhetschef Coop Sverige samt representanter för Dole Nordic, Kairos Future, Livsmedelsverket, Fruktimporten och Restaurang Hantverket.
Fredag 28 juni
12.00 – Är förändring möjlig utan friktion?
Klimatomställning är en komplex fråga och vi har varken råd eller tid att vänta på den perfekta lösningen. Vi måste agera nu utifrån den fakta vi har. Ibland blir det dock inte riktigt som vi har tänkt oss, hur hanterar vi det?
Medverkar gör Mattis Bergquist, hållbarhetschef Coop Sverige samt representanter för The Bacon Hospital, Green Mind, Max Burgers, Vattenfall och Arla Foods.
Hör av dig om du vill ha mer information
Förutom vid de ovan beskrivna seminarierna så finns ett flertal representanter från Coop och KF på plats under Almedalsveckan för samtal och möten.
Vill du mötas upp i Visby eller höra mer om vårt deltagande, hör gärna av dig.
Kontakta: Therese Knapp, Public Affairs, therese.knapp@coop.se, tele: 076 105 78 11.
För mer information kontakta
Coops presstjänst: 010-743 13 13 eller media@coop.se
Coop är en av Sveriges största dagligvarukedjor som levererar prisvärd, hållbar matglädje och har mer än 800 butiker från Kiruna i norr till Smygehamn i söder. Coop har sedan 2008 erbjudit näthandel av mat och vår butik på coop.se erbjuder mer än 80 procent av de svenska hushållen möjligheten att få tillgång till sin beställning via hemleverans eller andra leveransmöjligheter. Coop rankas som ett av Sveriges mest hållbara varumärken och har störst andel ekologisk försäljning i branschen. Totalt omsätter Coop i Sverige 48 miljarder kronor och har över 22 000 medarbetare. För mer information om Coop besök: http://www.coop.se.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke