Marknadsnyheter
Transiro ingår partneravtal med LS Retail
Stockholm 2021-09-15
Transiro tecknar ett strategiskt partneravtal med LS Retail, ett av världens ledande bolag inom affärssystem för retail som bygger på Microsofts teknologi. Transiro´s kunskap och kapacitet stärker särskilt LS Retail och Microsoft Dynamics 365 Business Central för detaljhandeln inom Järn-, Bygg- och Färghandeln i Norden.
Partneravtalet är en förutsättning och viktigt steg till att teckna avtal med den ledande retailkedja som Transiro förhandlar med. I början av juli kommunicerades att bolaget tecknat avsiktsförklaring att bli retailkedjans partner för affärssystemutveckling.
”Vi ser stor potential med Transiro som en strategisk partner för LS Retail. Med sin breda och långvariga expertis inom Järn-,Bygg- och Färghandeln och sitt etablerade namn på marknaden räknar vi med att vinna flera stora affärer under kommande åren tillsammans. LS Retail är specialiserade på mjukvara för retail företag och har under de senaste åren investerat mycket tid för att stärka våra kunskaper inom Järn-, Bygg- och Färghandeln samt tillföra funktioner som tillgodoser de specifika behoven hos företag inom denna sektor runt om i världen” säger Magnus Norddahl, VD för LS Retail
LS Retail affärssystem bygger på Microsofts teknologi och utvecklas och säljs genom strategiska partners till mer än 80.000 kunder i över 140 länder. Transiro och LS Retail har redan påbörjat affärsdiskussioner med ytterligare stora kedjor angående försäljning av det nya affärssystemet.
“Transiro kommer genom partneravtalet skapa omfattande och innovativa IT-lösningar som levererar långsiktiga värden för Transiros kunder och aktieägare” säger Johan Eriksson, VD för Transiro
För mer information, vänligen kontakta Bolaget på:
VD Transiro – Johan Eriksson
Telefon: 070-372 82 17
E-post: johan.eriksson@transiro.com
Transiro utvecklar produkter som hjälper företag att stärka sina affärskritiska processer. Bred funktionalitet inklusive stöd för e-commerce och mobila enheter gör att Transiro ersätter behovet av flera olika system. Bolaget har tre produkter: Kassanova Affärssystem, ett affärssystem för järn-, bygg-, hobby- och färghandel, Klartext Affärssystem som är det marknadsledande planeringssystemet för linje- skol- och beställningstrafik och Omnis som det ledande för ersättningstrafik i Sverige. Dessutom Wifog mobile, en MVNO i Tre:s nät med möjlighet till reklamfinansiera samtal, sms och surf . Transiro har också utvecklat och lanserat ett taxibokningssystem för Trikes i Filippinerna. Mer information om bolaget finns på www.transiro.com.
Denna information är sådan information som Transiro Holding AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Information lämnades, genom styrelsens försorg, för offentliggörande den 15 september 2021, kl 08:45
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
