Connect with us

Marknadsnyheter

Travis och KINTO Share inleder nytt samarbete

Published

on

Travis, den smarta reseplaneraren, inleder samarbete med bilpoolen KINTO Share. Ett samarbete som ger alla Travis användare tillgång till ca 150 bilar i Stockholm och det ekosystem av kollektivtrafik, el-scootrar, taxi och cyklar som redan finns i appen Travis.

Travis är en smart reseplanerare där kollektivtrafik, bildelning, elsparkcyklar och taxi kopplas samman med både reseinformation och on demand-tjänster i realtid. Aldrig tidigare har det varit så enkelt att välja hur du vill ta dig fram och betala för din resa.

Travis fortsätter att växa, med nya tjänster, funktioner, samarbeten och användare och appen har idag blivit den största och snabbast växande plattformen för kombinerad mobilitet eller MaaS (Mobility as a Service) i Sverige.

− Vi försöker ständigt erbjuda fler och bättre tjänster av smart hållbar mobilitet till alla Travis användare. Och därför känns det riktigt kul att nu inleda ett samarbete med KINTO Share som delar både vår ambition och vision om hållbar och kombinerad mobilitet, säger John Strand, vd på Nobina Travis

− Det är både spännande och roligt att KINTO Share nu blir en del av Travis. Vårt mål är att erbjuda hållbar och tillgänglig mobilitet till så många som möjligt, och genom Travis kan vi nu nå ut till ännu fler användare, säger Johan Lundblad, mobilitetschef på Toyota Sweden AB.

KINTO är TOYOTA-koncernens nya globala varumärke för mobilitetstjänster. I Sverige lanserades KINTO under 2020 med bilpoolen KINTO Share som ger både företag och konsumenter tillgång till smart, hållbar och tillgänglig mobilitet för i stort sett alla transportbehov. Redan nu finns ca 150 bilar tillgängliga genom bilpoolen.
Läs mer på www.kinto-mobility.se

För ytterligare information, vänligen kontakta:

David Erixon, kommunikationschef
david.erixon@nobina.se   +46 72 967 02 84

Erik Gustafsson, Manager PR, External Affairs & CSR, Toyota Sweden AB
erik.gustafsson@toyota.se   +46 73 500 65 92

Om Nobina Travis

Nobina Travis är en del är en del av Nobina-koncernen, Nordens största kollektivtrafikföretag.

Med 12 000 medarbetare i fyra länder är vi Nordens största företag inom kollektivtrafiken. Varje dag, året runt, väljer en miljon människor att resa mer hållbart med oss. Från norr till söder, i stadsmiljö och på landsbygden. Till nästa hållplats, eller hela vägen hem. Tillsammans med våra resenärer och uppdrags-givare är vi stora nog att göra skillnad, på riktigt. Från ett välkomnande bemötande och en bekväm bussresa, till ny smart teknik som bidrar till fler fossilfria resor. En unik möjlighet att skapa förändring.

Koncernen är verksam i Sverige, Norge, Danmark och Finland och omsatte 2019 närmare 11 miljarder kronor. På den svenska och danska marknaden erbjuder Nobina även omsorgsresor under varumärket Samtrans respektive Örslev. Nobina är börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Tillsammans förflyttar vi samhället varje dag.

Mer information finns på: www.nobina.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys