Connect with us

Marknadsnyheter

Två nya herrproffstävlingar till Sverige

Published

on

Nu är det klart att två internationella golftävlingar på Europanivå kommer att spelas i Sverige i maj 2021. Spelplatser blir Hinton Golf Club – Rönnebäck utanför Malmö och Österåkers Golfklubb utanför Stockholm.

Banbild frn Hinton Golf Club Rnnebck

Efter två säsongers uppehåll är Sverige åter spelplats för herrarnas European Challenge Tour, undertouren till European Tour. Det är resultatet av en snabb och intensiv process där arrangörsklubbar, samarbetspartners, European Challenge Tour och Svenska Golfförbundet (SGF) jobbat tillsammans för att hitta bästa möjliga lösning.

► 13–16 maj: Range Servant Challenge by Hinton Golf Club, Hinton Golf Club – Rönnebäck
► 19–22 maj: Dormy Open, Österåkers Golfklubb – Öster by Stenson
 

Ser fram emot att tävla på hemmaplan

Att spela på hemmaplan är både motiverande och utvecklande, och det är uppskattat av  svenska spelare att nu få två hemmatävlingar på Challengetouren. Per Längfors, Onsjö Golfklubb, är en dem som nu ser fram emot att spela i Sverige:

– Det känns helt fantastiskt att vi nu får två tävlingar på Challengetouren i Sverige. Att spela på hemmaplan är alltid speciellt och för oss som kämpar för att komma upp till Europatouren betyder det mycket att vi nu får hemmafördel i två tävlingar. Jag lovar att göra allt jag kan för att vinna, detsamma gäller nog för alla andra deltagande svenskar.
 

Vägen till Europa återigen öppen

Idrottsligt är detta ett efterlängtat tillskott av herrtävlingar i Sverige. Att vara en del av den europeiska Challengetouren ger möjligheter att skapa tävlingstillfällen för fler kategorier av spelare, inte bara i de svenska tävlingarna. Som arrangör på European Challenge Tour får SGF nämligen byta tävlingstillfällen med arrangörer utanför Sverige. Ola Lindgren, landslagscoach för herrar proffs, ser detta som en bra möjlighet att skapa vägar ut i Europa för svenska spelare:

– Steget ut i Europa från vår nationella MoreGolf Mastercard Tour har saknats. Våra unga proffs och bästa amatörer har haft få möjligheter att få erfarenhet från internationell tourgolf. Att vässa den här delen av tävlingstrappan är en av flera åtgärder för att vända den negativa trenden vi just nu ser inom svensk herrgolf. Jag ser fram emot tävlingarna och att våra svenska spelare ska ta chansen att leverera.
 

Samarbetspartners gör det möjligt

Inga tävlingar på professionell nivå kommer till utan samarbetspartners. Marcus Norman, sportchef på Svenska Golfförbundet, är positiv till det goda samarbete mellan flera parter som lett till att snabba beslut fattats för att skapa dessa tävlingstillfällen:

– Det är många som vill kavla upp ärmarna och bidra till en vändning för svensk herrgolf, vilket den snabba processen kring de här två tävlingarna är ett kvitto på. Vi vill verkligen tacka Hinton GC, Österåkers GK, Dormy, Range Servant och alla andra parter för flexibilitet, snabba beslut och stort engagemang. Arbetet pågår dessutom för att presentera en lösning för en tävling på European Challenge Tour i Sverige även 2022 och framåt.

Så här säger några av de intressenter som varit delaktiga i denna snabba process, och som gjort det möjligt att få allt att gå i lås:

Andreas Ljunggren, klubbchef/vd Österåkers Golfklubb:
– Vi gillar att ha stora tävlingar på vår anläggning, så detta ligger i linje med vad vi vill göra. Vi känner också att det är viktigt att kliva in och stötta svensk tävlingsgolf i de tider som är nu och så ska det bli spännande att se vad spelarna kan göra för scorer. Självklart vill vi också ta chansen nu när den dök upp att visa upp vår anläggning.

Johan Hinton, vd Hinton Golf Club:
– Vi planerade att arrangera en tävling på Challenge Tour redan 2008, men då hade vi det lite kämpigt med sponsorer. Nu öppnade sig denna möjlighet med mycket kort varsel och det är klart att vi då hugger. Det innebär såklart att vi kommer att lägga ytterligare resurser på banan inför tävlingen och med erfarenhet från de fyra Telia Tour-tävlingar vi hade 2004–2007 så vet vi att det man gör inför en stor tävling håller i länge. Så även om våra medlemmar inte får vara närvarande som publik i år tror vi att de kommer att ha glädje av detta ändå, och känna stolthet över att ha denna typ av tävling på vår bana.

Anders Wall, vd Dormy:
– Vi har följt debatten kring svensk herrgolfs utmaningar och förstår att det finns ett stort värde av att Sverige arrangerar tävlingar på Challenge Tour. Därför känns det roligt att kunna hjälpa till att stötta detta. Vi vill ju verkligen att Sverige ska få fram nya stjärnor som kan gå i Henrik Stensons fotspår och bygga intresset för sporten ytterligare.

Daniel Steen, sälj- och marknadschef, Range Servant:
– Vi på Range Servant är stolta att vara titelsponsor till denna Challenge Tourtävling på vackra Hinton Golf Club – Rönnebäck. Vi ser många synergier i detta sponsorskap men även många möjligheter för oss att nå ut och träffa våra kunder direkt och indirekt. Range Servant befinner sig i ett väldigt expansivt skede med mängder av nya och innovativa produkter och vår förhoppning är att vi kommer kunna visa upp många av dessa under tävlingsdagarna. 
 

Högupplösta bilder

Bifogade bilder kan användas fritt av media i samband med artiklar om de nya tävlingarna på European Challenge Tour. Ange fotograf enligt följande: bilderna från Rönnebäck: foto Peter Cordén, bilderna från Österåker: foto Jacob Sjöman, bilderna på Ola Lindgren och Per Längfors: foto Göran Söderqvist, bilden på Marcus Norman: foto Björn Andersson.

 

Covid-19

De båda Challenge Tour-tävlingarna kommer, liksom övriga proffstävlingar i Sverige under rådande pandemi, att genomföras med en del restriktioner för att motverka smittspridning. Vi följer utvecklingen gällande publik, men det är redan nu beslutat att det råder caddieförbud samt att det inte genomförs några pro-am. Samtliga som vistas på anläggningen under tävlingsdagarna ska också följa allmänna rekommendationer som att hålla avstånd, tvätta händerna och stanna hemma vid minsta tecken på sjukdom.
 

För mer information, kontakta:

Ola Lindgren, landslagscoach proffs herrar
ola.lindgren@golf.se, 070-863 37 17

Marcus Norman, sportchef Svenska Golfförbundet
marcus.norman@golf.se, 070-790 97 72

Per Längfors, spelare Challengetour
perlangfors94@gmail.com, 073-677 10 04

Andreas Ljunggren, klubbchef/vd Österåkers Golfklubb
andreas.ljunggren@ostgk.se, 070-144 24 21

Johan Hinton, vd Hinton Golf Club
johan@ronneback.se, 070-741 40 77

 

Om Svenska Golfförbundet
Svenska Golfförbundet (SGF) bildades 1904 och är ett av Sveriges äldsta och största specialidrottsförbund med 448 klubbar och 538 962 medlemskap (2020) fördelade på 21 distrikt. SGF:s vision är Världens bästa golf – för alla och förbundet arbetar för att öka synligheten kring golf som motions- och tävlingsidrott och golfens stora samhällsnytta.

Om Swedish Golf Team
Swedish Golf Team är SGF:s landslagsverksamhet med framgångar på högsta mästerskaps- och tournivå som mål.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.