Connect with us

Marknadsnyheter

Undersökning: Storstadsbor tar nästan dubbelt så mycket snabblån som småstadsbor

Published

on

Enligt en färsk undersökning från Lånen.se framkommer det att invånare i Sveriges tre största städer – Stockholm, Göteborg och Malmö – tar nästan dubbelt så många snabblån som personer bosatta i mindre orter med färre än 10 000 invånare. Hela 7,81% av storstadsborna uppger att de tagit ett snabblån under de senaste 12 månaderna, jämfört med endast 4,27% av småstadsborna.

Undersökningen bygger på svar från 1 000 deltagare som alla antingen har tecknat privatlån eller handlat på avbetalning det senaste året. Studien belyser en tydlig skillnad i lånebeteenden mellan storstäder och mindre orter, något som kan kopplas till faktorer som konsumtionsmönster och ekonomisk stress i olika delar av landet.

Resultaten ger en viktig inblick i hur olika demografiska och geografiska faktorer påverkar svenskarnas val av finansiering. Hela undersökningen går att läsa här.

Kontakt:

Simon Klaesson

simon@compary.com

Lånen.se är en jämförelsesajt som opartiskt jämför lån och krediter i Sverige. Med stor expertis av konsumentkrediter vägleder Lånen.se svenska låntagare till tryggare lånebeslut. Compary AB, som står bakom Lånen.se, har sitt säte i Göteborg och är ledande inom jämförelser av finansiella tjänster.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys