Marknadsnyheter
UNIQLO:s tredje butik i Sverige öppnar i Göteborg, Fredagen den 23 April
23 mars, 2021, Stockholm, Sverige – UNIQLO, den globala japanska retailkedjan, avslöjar idag att de öppnar sin tredje Sverigebutik på fredagen den 23 april på Fredsgatan 12 i Kompassen, Göteborg. I butiken på 1000 m2 kommer besökare hitta UNIQLO LifeWear för män, kvinnor, barn och spädbarn fördelat på två våningar. Dessutom presenterar UNIQLO ihop med Borås Textilhögskola The Upcycling Project – ett gemensamt designprojekt med syfte att inspirera till ett cirkulärt levnadssätt.
Tidigare i år avslöjade UNIQLO planen att öppna en helt ny butik i Göteborg. En butik som blir den tredje i Sverige och fjärde i Skandinavien. Butiken kommer att erbjuda LifeWear, som är kläder designade för att förbättra alla människors vardag. Däribland populära UNIQLO-produkter som Supima cotton t-shirts, AIRism, Chinos, Linen, Extra Fine Merino, Ultra Light Down, Jeans, UT:s (UNIQLO t-shirts) med flera.
UNIQLO inleder också ett partnerskap med Textilhögskolan i Borås för att tillsammans skapa The Upcycling Project, vars syfte är att lyfta fram en mer cirkulär syn på mode. Studenterna får tillgång till gamla och feltillverkade plagg från UNIQLO för att utforska hur överblivet material kan användas kreativt och ge nytt liv till kläder. Studenternas kreationer i The Upcycling Project kommer i april visas upp i hållbarhetsytan på bottenplan i nya Göteborgsbutiken.
”Vi är så glada över att kunna samarbeta med Textilhögskolan och dess studenter inför öppningen av vår nya butik i Göteborg. Hållbarhet är ett huvudområde för UNIQLO och med detta partnerskap hoppas vi kunna lära oss av studenternas perspektiv samtidigt som vi utbildar och inspirerar våra kunder,” säger Nikolina Johnston, COO, UNIQLO Scandinavia
Utöver detta samarbetar UNIQLO också med nyskapande möbelföretaget Modly Studios. Företaget har sin bas i Göteborg och grundades av Ergin Can och Jens Olsson. Hos Modly Studios kan konsumenter enkelt skräddarsy möbler online, innan de tillverkas lokalt och hållbart. De kommer som del i en utställning visa upp sina populära bord i hållbarhetsytan i nya UNIQLO-butiken på Fredsgatan 12.
Innan öppningen av UNIQLO Göteborg kommer delar av personalen stötta lokala välgörenhetsorganisationen Erikshjälpen genom att jobba i en av deras second hand-butiker under en dag. UNIQLO kommer också donera 1000 AIRism munskydd till Erikshjälpen.
Nya butiken:
Namn:
Adress:
Butiksarea: Öppningsdatum: 23e April
UNIQLO Fredsgatan 12
Kompassen, Fredsgatan 12-14 Göteborg 1000 m2 på 2 våningar
Följ UNIQLO:
Instagram: @UNIQLO_se Facebook: UNIQLO_Sweden
För mer information om UNIQLO i Sverige, gå in på www.uniqlo.com/se/fredsgatan12
För förfrågningar, vänligen kontakta: AWB PR Agency
Martin Bundock
martin@awb.se
(+46) 704283717
UNIQLO PR Lotte Skovgaard Nielsen lotte.skovgaardnielsen@uniqlo.eu
Om UNIQLO LifeWear UNIQLOs filosofi LifeWear innebär att skapa kläder som inspirerats av de japanska grundvärderingarna som värdesätter enkelhet, kvalitet och livslängd. Designade av tiden för tiden. LifeWear har designats med en modern elegans och kan därför utgöra grunden för varje individs personliga stil. En perfekt skjorta som alltid strävar efter att bli ännu mer perfekt. Enkel design byggd på eftertänksamhet och moderna detaljer. De bästa passformerna och materialen för att vara tillgängliga och anpassade för alla. LifeWear innebär kläder som alltid förnyas, ger värme, är lätta, väldesignade och som ger en ökad bekvämlighet i det vardagliga livet. Om UNIQLO och Fast Retailing UNIQLO är ett varumärke som tillhör Fast Retailing Co., Ltd., ett ledande japanskt modeföretag som designar, tillverkar och säljer kläder under sju olika huvudvarumärken: Comptoir des Cotonniers, GU, Helmut Lang, J Brand, Princesse tam tam, Theory, och UNIQLO. Med en global försäljning på cirka 1.8619 biljoner yen (vilket motsvarar $16.87 miljarder beräknat på yen i slutet av augusti 2017 till en kurs på $1 = 110.4 yen) är Fast Retailing ett av världens största detaljhandelsföretag, och UNIQLO är Japans ledande klädesföretag. UNIQLO fortsätter att öppna storskaliga butiker i flera av världens mest inflytelserika städer som en del av arbetet att etablera sig som ett sant globalt varumärke. Idag har varumärket över 1,900 butiker i 19 länder världen över, inkluderat Japan, Australien, Belgien, Canada, Kina, Frankrike, Tyskland, Hong Kong, Indonesien, Malaysia, Filippinerna, Ryssland, Sydkorea, Spanien, Taiwan, Thailand, U.K och USA. Utöver detta har Grameen UNIQLO, ett välgörenhetsföretag startat i Bangladesh september 2010 ett antal Grameen UNIQLO-butiker i Dhaka. UNIQLO har en integrerad affärsmodell under vilken design, produktion, marknadsföring och försäljning av moderiktiga samt vardagliga kläder gemensamt ingår. Företaget tror på att riktigt bra kläder ska vara bekväma, vara designmässigt universella, hålla hög kvalitet och ha en bra passform för de olika människor som bär dem. Med en företagsvision fast besluten om att förändra kläder, konventionell visdom och i slutändan världen, är Fast Retailing dedikerade att skapa kläder med nya och unika värderingar som förhöjer livet hos alla människor. För mer information om UNIQLO och Fast Retailing, besök gärna www.uniqlo.com
Taggar:
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
