Connect with us

Marknadsnyheter

Uppesittarkväll i P4 med Farah Abadi och Anders Liljeqvist

Published

on

För andra året i rad är Farah Abadi och Anders Liljeqvist lyssnarnas sällskap i P4 de sista timmarna innan julafton. Bland annat kommer operasångaren Rickard Söderberg och artisten Oscar Zia sprida musikalisk stjärnglans.


Uppesittarkväll i P4 med Farah Abadi och Anders Liljeqvist. Programmet sänds från radiohuset i Malmö den 23 december 21.03-00.00. Foto: Lina Arvidsson

Karl Fredrik Gustafsson på Eklaholm och Saskia Cort tipsar om det bästa pysslet under jul och nyår. Kocken Dante Zia delar med sig av inspiration i köket tillsammans med konditorn Joel Lundqvist. Komikerna Charlotta Björck och Niclas Christoffer hjälper lyssnarna med sista minuten-tips på bra (och roliga!) rim i sin rimstuga. Operasångaren Rickard Söderberg och artisten Oscar Zia sprider musikalisk stjärnglans.

–  Det ska bli så skoj att hålla svenska folket sällskap! Vi kommer ha något för alla. Allt från skönsång till fräcka julklappsrim, säger Farah Abadi, programledare i allt från Musikhjälpen, P3 och nu Karlavagnen i P4.

Lyssnare och gäster kommer att få svara på frågan ”Vilken jul minns du bäst?” som också blir uppesittarkvällens röda jultråd.

– Det blir härligt att bjuda in lyssnarna till en fest i radion. Lillejulafton är den bästa tiden på julen då allt ligger framför en, säger Anders Liljeqvist, programledare P4 Kristianstad och Kvällspasset.

Pressbild: https://sverigesradio.se/images/2938/a7de9669-e1e0-4cfa-923c-88deb7c553a6.jpg
Foto: Lina Arvidsson

För mer information och intervjuer, vänligen kontakta:

Farah Abadi, programledare    
076 883 81 33                                               
farah.abadi@sverigesradio.se

Emma Wiik, producent
070 670 01 18
emma.wiik@sverigesradio.se

Anders Liljeqvist, programledare   
070 845 83 76
anders.liljeqvist@sverigesradio.se   

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys