Connect with us

Marknadsnyheter

Ur Grönköpings Veckoblad nr 9 2023

Published

on

Hildor blir Hilda!

Ett intermezzo tilldrog sig i stadens rådsturätt då den tilltalade hr f. förrädaren Hildor Peterzohn förklarade sig ha övergått till kvinnligt k-n och i fortsättningen ville tilltalas som Hilda.

– I händelse av fällande dom vill jag icke sitta å ett manligt fängelse i sällskap med råa busar som för ett otuktigt språk och kanske t.o.m. nyper mig i h-ck-n. En anstalt för sedliga kvinnor skulle däremot både hindra dylika övergrepp och bidraga till min (Hildas) rehabilitering.

Nästan kemipris!

Jubel utbröt å Grönköpings Högskola när ett e-mejl inlöpte från Kungl. Vetenskapsakademien med beskedet att hr prof. Gustaf Negusson tilldelats årets Nobelpris i kemi för upptäckten av de s.k. klantprickarna. Strax uppdagades att akademien avsåg kvantprickar, men forskare enas om att det nog är klantprickarnas tur nästa år. Till vad skola då dessa användas?

– Sådana nyttoaspekter är under vår värdighet att befatta oss med, avfärdar hr klantprofessor Negusson. Det få forskarna vid Institutionen för Tillämpad Klantfysik i Skövde fundera på.

”Fack Hjo” ny fackförening!

Hr reseevangelist Gideon Olivepalm uppstartar en ny fackförening, Fack Hjo. Syftet är att bringa monetär rättvisa åt de skriftställare som icke undfått upphovsrätt (copyrajt) för sina verk under sin livstid, i synnerhet evangelisterna Matteus, Markus, Lukas och Johannes.

– De fyra hade onekligen otur att leva under tider, då ännu icke immateriell upphovsrätt blivit uppfunnen, och den oturen skall de icke behöva lida för längre, understryker hr Olivepalm.

5 oxfiléer i betyg!

GV:s krogutsände ger lyxrenoverade Stadt 5 av 5 oxfiléer i betyg. Till dagens höga betyg bidrar gästernas stigande kvalitet. Nu se de rika och förnäma ut samt är – med smärre undantag – tämligen nyktra. Kriminella gäster försöker man, medelst bonuskuponger, slussa undan till närbelägna haket Öl & Mat:

– Såvida det inte gäller gängbusar i chefsposition, förstås, med sina skräddarsydda kostymer och dyra armbandsur sprida ju de en extra glans, säger hr hovmästaren J.P. Pettersson.

Kulturman å spaning!

I höst har det m.e.m. regnat böcker om herrar som söker sin inre man. Så gör även hr kulturdoktor Stig Berglund, som i den nyskrivna pjäsen ”Kurragömma” skildrar en kulturmans labyrintiska gömlek med sig själv.

– Det var ett sjå. Jag letade i alla mina inre rum, i barnkammaren, i klassrummet osv. Varje gång jag trodde att jag hade hittat mig själv försvann jag runt kröken, förklarar hr Berglund.

Notiser ur novembernumret:

MEDBORGARFÖRSLAGET

att stryka den genomtråkiga månaden november ur almanackan har med knapp majoritet röstats ned av kommunfullmäktige. Resten av innevarande månad kommer därför att försiggå precis som vanligt.

GATUKONTORET

har beslutat att råda bot å tidigare års anledning till kritik för senfärdighet avseende halkbekämpningen i citykärnan, och har därför redan nu i förebyggande syfte sandat samtliga gång- och körbanor. Plogning får dock anstå i avvaktan å första snöfallet, meddelas i en kungörelse som återfinns i vår (Veckobladets) lokalupplagas annonsdel.

SCHACKSÄLLSKAPET

i Grönköping låter meddela att man antagit en ny värdegrund som stadfäster alla pjäsers lika värde. Spelet skall fortsättningsvis icke känna några kelgrisar eller styvbarn utan alla pjäser förflyttas som hästen och utföras till tangomusik: två steg framåt och ett steg åt sidan.

LÖVFÄLLNINGEN

som enligt EU:s lövfällningsdirektiv skall vara avslutad senast den 20 november, hotas i år av alltför svaga vindar, i sin tur en beklaglig följd av klimatkrisen. Men Grönköpings kommunfullmäktige har nu bestämt att starka fläktar skall sättas upp här och var i naturen, på högsta effekt, för att blåsa ned de löv som inte å ett naturligt sätt singlar till marken inom given tidsram.

ENÄR MOBIL-

telefonen numera får betraktas som en naturlig del av den mänskliga kroppen, icke minst för den yngre generationen, har hr stadsdr. A.T. Salvén sänts på en fortbildningskurs i ämnet, så att han skall kunna diagnosticera och avhjälpa de vanligaste felen å sagda apparat.

LÄSPEAKADEMIENS

ordbok definierar ”vansinne” som förmåga att ta till sig och utveckla nya vanor.

För mer information kontakta:
Karin Aspenberg, redaktör
E-post:
karin@lindco.se

Grönköpings Veckoblad har drygt 9000 prenumeranter och lika många läsare på nättidningen gronkoping.nu och Facebook.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys