Marknadsnyheter
Utbildningsministern besökte Uppsala universitet
I dag gjorde Johan Pehrson sitt första besök vid ett universitet som utbildningsminister. Han besökte även den kommunala satsningen UppSam som hjälper barn i samhällsvård att lyckas i skolan.
Dagen inleddes med ett besök på Uppsala universitet, där utbildningsministern hade möte med rektor Anders Hagfeldt och universitetsledningen.
Vidare träffade utbildningsministern juriststudenter, samt ansvariga tjänstemän för utbildning, forskning och utveckling från Akademiska och medicinskfarmaceutriska fakulteten på Uppsala universitet.
– Det känns roligt att mitt första besök som utbildningsminister gick till Uppsala universitet. Det var här jag själv blev utbildad jurist en gång i tiden. Att få träffa både universitetsledningen och studenter på samma dag har varit väldigt givande, säger utbildningsminister Johan Pehrson.
Under eftermiddagen besökte utbildningsministern den kommunala satsningen UppSam. När barn blir placerade i ett familjehem, jourhem eller HVB-hem behöver de ofta byta skola och flytta till en ny kommun. UppSam erbjuder hjälp till grundskolor oavsett elevens hemkommun.
– Tyvärr blir skolgången ofta lidande när det är annat i livet som inte fungerar. UppSams arbete är otroligt viktigt för att skolan ska kunna vara en trygg plats för placerade elever, säger utbildningsminister Johan Pehrson.
Kontakt
Alexandra Örenmark, pressekreterare hos Johan Pehrson, 076-117 29 48, alexandra.orenmark@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke