Marknadsnyheter
Uttalande från den oberoende budkommittén i Feelgood Svenska Aktiebolag (publ.) med anledning av det kontanta budpliktserbjudandet från Terveystalo Healthcare Oy
Detta uttalande görs av den oberoende budkommittén i styrelsen för Feelgood Svenska Aktiebolag (publ.) (”Kommittén”) (”Feelgood” eller ”Bolaget”) i enlighet med punkt II.19 i Nasdaq Stockholms takeover-regler (”Takeover-reglerna”) med anledning av det kontanta budpliktserbjudandet från Terveystalo Healthcare Oy (”Terveystalo Healthcare”), ett bolag indirekt helägt av Terveystalo Oyj (”Terveystalo”), till aktieägarna i Feelgood.
Slutsats
Sammantaget rekommenderar Kommittén enhälligt aktieägarna i Feelgood att acceptera Terveystalo Healthcares kontanta budpliktserbjudande om 5,70 SEK per aktie, vilket även stöds av en s.k. fairness opinion från Alvarez & Marsal Nordics AB (”Alvarez & Marsal”).
Bakgrund
Terveystalo Healthcare har förvärvat aktier i Feelgood motsvarande 72,14 procent av det totala antalet aktier och röster i Bolaget till ett pris om 5,70 SEK per aktie. Förvärven skedde från Provobis Holding AB, Rolf Lundström, Ringvägen Venture AB, David Stillström, RCL Holding AB, Uwe Löffler, Tastsinn AB, AB Syoto, Anna-Maria Lundström Törnblom, Åke Bäckström, Logistik Restauranger AB, Joachim Morath och Hanna Kusterer (tillsammans ”Huvudägarna”). Därutöver har Torsten Söderberg och Eric Norlander, vilka sammanlagt äger 6 472 735 aktier motsvarande 6,09 procent av samtliga aktier och röster i Feelgood, oåterkalleligen och ovillkorligen åtagit sig gentemot Terveystalo Healthcare att acceptera Erbjudandet (såsom definieras nedan).
Genom förvärven har Terveystalo Healthcare passerat budpliktsgränsen om 30 procent av rösterna i Feelgood och har därför i enlighet med 3 kapitlet, 1 § lag (2006:451) om offentliga uppköpserbjudanden på aktiemarknaden idag den 8 juni 2021 offentliggjort ett kontant budpliktserbjudande till aktieägarna i Feelgood om förvärv av samtliga utestående aktier i Bolaget till ett pris om 5,70 SEK kontant per aktie (”Erbjudandet”). Det totala värdet av Erbjudandet baserat på samtliga aktier i Feelgood uppgår till cirka 606 miljoner SEK och Terveystalo Healthcare innehar 76 681 134 aktier i Feelgood, motsvarande 72,14 procent av det totala antalet aktier och röster i Bolaget.
Vederlaget i Erbjudandet motsvarar en premie om:
- 43 procent jämfört med stängningskursen om 3,98 SEK för Feelgoods aktie på Nasdaq Stockholm den 7 juni 2021, vilket var den sista handelsdagen före offentliggörandet av Erbjudandet;
- 55 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen om 3,67 SEK för Feelgoods aktie på Nasdaq Stockholm under de senaste 30 handelsdagarna före offentliggörandet av Erbjudandet; och
- 82 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen om 3,13 SEK för Feelgoods aktie på Nasdaq Stockholm under de senaste 180 handelsdagarna före offentliggörandet av Erbjudandet.
Enligt uppgift från Terveystalo Healthcare beräknas en erbjudandehandling avseende Erbjudandet offentliggöras omkring den 10 juni 2021. Acceptperioden för Erbjudandet beräknas påbörjas omkring den 11 juni 2021 och avslutas omkring den 12 juli 2021. Förväntat datum för redovisning av likvid är 19 juli 2021.
Feelgood har, efter skriftlig begäran från Terveystalo Healthcare, gett Terveystalo Healthcare möjlighet att genomföra en begränsad bekräftande due diligence-undersökning avseende Feelgood i samband med förberedelserna för Erbjudandet. Terveystalo Healthcare har i samband därmed också träffat Bolagets ledning. Terveystalo Healthcare har inte erhållit någon icke offentliggjord insiderinformation enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 596/2014 av den 16 april 2014 om marknadsmissbruk i samband med due diligence-undersökningen.
Erbjudandets fullföljande är inte föremål för några villkor.
För vidare information gällande Erbjudandet, se det pressmeddelande som Terveystalo Healthcare offentliggjorde idag, den 8 juni 2021 och den erbjudandehandling avseende Erbjudandet som enligt uppgift från Terveystalo Healthcare beräknas offentliggöras omkring den 10 juni 2021.
Utifrån de diskussioner som förts med Huvudägarna och de förvärv som Terveystalo Healthcare gjort avseende Huvudägarnas aktier har Eric Norlander, Christoffer Lundström och Torsten Söderberg beslutat att inte delta i Feelgoods styrelses handläggning av eller beslut beträffande Erbjudandet. Feelgoods styrelse har därför beslutat att uppdra åt Kommittén att hantera frågor avseende Erbjudandet som normalt hade handlagts av styrelsen i dess helhet. Kommittén består av styrelseordföranden Göran Hägglund (Kommitténs ordförande) och Karin Wallin.
Som ett led i Kommitténs utvärdering av Erbjudandet har Kommittén inhämtat ett värderingsutlåtande från Alvarez & Marsal. Av värderingsutlåtandet, vilket bifogas som bilaga till detta pressmeddelande, framgår att Alvarez & Marsal anser att Erbjudandet är att betrakta som skäligt ur ett finansiellt perspektiv för aktieägarna i Feelgood.
Kommittén har anlitat Baker McKenzie Advokatbyrå KB som legal rådgivare i samband med Erbjudandet.
Kommitténs utvärdering av Erbjudandet
Process
Kommitténs uppfattning om Erbjudandet baseras på en bedömning av ett antal faktorer som Kommittén har ansett vara relevanta vid utvärderingen av Erbjudandet. Dessa faktorer inkluderar, men är inte begränsade till, Bolagets nuvarande ställning, den förväntade framtida utvecklingen av Bolaget och därtill relaterade möjligheter och risker. Bedömningen grundar sig även på Alvarez & Marsals värderingsutlåtande avseende skäligheten av Erbjudandet ur ett finansiellt perspektiv för aktieägarna i Feelgood.
Kommittén har också i sin utvärdering beaktat att Terveystalo Healthcare förvärvat 72,14 procent av aktierna i Bolaget från Huvudägarna samt att två av Bolagets aktieägare som innehar 6,09 procent av aktierna i Bolaget har förbundit sig att acceptera Erbjudandet.
Överväganden
Kommittén har utvärderat Erbjudandet i enlighet med Takeover-reglerna. Kommittén konstaterar sammantaget följande:
- Erbjudandet motsvarar en premie om (i) 43 procent jämfört med stängningskursen för Bolagets aktie den 7 juni 2021, den sista handelsdagen före offentliggörandet av Erbjudandet, (ii) 55 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen för Feelgoods aktie 30 handelsdagar före offentliggörandet av Erbjudandet, och (iii) 82 procent jämfört med den volymviktade genomsnittliga betalkursen för Feelgoods aktie under de senaste 180 handelsdagarna före offentliggörandet av Erbjudandet.
- Kommitténs bedömning av Erbjudandet stöds vidare av det värderingsutlåtande (s.k. fairness opinion) som inhämtats från Alvarez & Marsal som anger att Erbjudandet är skäligt ur ett finansiellt perspektiv för aktieägarna i Feelgood. Utöver punkterna ovan har värderingsutlåtandet utgjort en viktig del i Kommitténs bedömning och analys av Erbjudandet.
- Vid Kommitténs utvärdering av Erbjudandet har Kommittén även beaktat att Feelgoods Huvudägare, som gemensamt representerar 72,14 procent av det totala antalet aktier och röster i Bolaget, bedömt priset i Erbjudandet så pass attraktivt att de har sålt sina aktier till Terveystalo Healthcare till detta pris.
Slutsats
Sammantaget och mot bakgrund av ovan bedömer Kommittén att Erbjudandet är skäligt och rekommenderar enhälligt Feelgoods aktieägare att acceptera Erbjudandet, vilket även stöds av en s.k. fairness opinion från Alvarez & Marsal.
Påverkan på Feelgood
Enligt Takeover-reglerna ska Kommittén, baserat på vad Terveystalo Healthcare uttalat i sitt offentliggörande av Erbjudandet, redovisa sin uppfattning om den inverkan genomförandet av Erbjudandet kan komma att ha på Feelgood, särskilt sysselsättningen, och sin uppfattning om Terveystalo Healthcares strategiska planer för Feelgood och de effekter som dessa kan förväntas ha på sysselsättningen och de platser där Feelgood bedriver sin verksamhet. Terveystalo Healthcare har i budpressmeddelandet angett följande:
”Både Terveystalo och Feelgood har konsekvent investerat i digital utveckling och i att utöka sin tjänsteportfölj. Därför anser Terveystalo att Feelgood och dess ledning delar Terveystalos syn på hur tjänsteutbudet och dess digitala plattform bör vidareutvecklas. För anställda och självständiga yrkesutövare kan den sammanslagna koncernen erbjuda intressanta karriärvägar och utvecklingsmöjligheter genom att dela med sig av sina bästa tillvägagångssätt och skapa nya sätt att arbeta. Terveystalo är den mest eftertraktade arbetsgivaren för läkare och studenter i Finland och Feelgood har varit en populär arbetsgivare i branschen i Sverige. Terveystalos avsikter innefattar för närvarande inte några väsentliga förändringar för Feelgoods ledning och anställda, inklusive deras anställningsvillkor, eller Feelgoods verksamhet eller de platser på vilka Feelgood bedriver sin verksamhet. Integreringen av Feelgood och Terveystalo kan på medellång eller lång sikt innebära vissa organisatoriska och operationella förändringar samt förändringar för de anställda i den sammanslagna koncernen. De specifika åtgärder som ska genomföras kommer att beslutas efter Erbjudandets fullföljande efter en noggrann utvärdering av det sammanslagna företaget. Före genomförandet av en sådan utvärdering är det för tidigt att säga vilka specifika åtgärder som kommer att vidtas och vilka effekter dessa skulle ha. Terveystalos avsikter innebär för närvarande inte några minskningar av personalstyrkan. Om Terveystalo och Feelgood når framgång med sina planer för framtida tillväxt, skulle nya möjligheter erbjudas olika yrkesgrupper.”
Kommittén utgår från att detta är en korrekt beskrivning och har i relevanta hänseenden ingen anledning att ha en annan uppfattning.
Terveystalo Healthcare har även informerat om att detta är den information i denna fråga som kommer att inkluderas i erbjudandehandlingen.
Detta uttalande ska regleras av och tolkas i enlighet med svensk rätt. Tvist i anledning av detta uttalande ska exklusivt avgöras av svensk domstol.
Stockholm den 8 juni 2021
Den oberoende Budkommittén för Feelgood Svenska Aktiebolag (publ.)
Alvarez & Marsal värderingsutlåtande till Kommittén är bilagt till detta uttalande.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Göran Hägglund, ordförande i den oberoende Budkommittén för Feelgood, e-post: goran.hagglund@me.com
Kontaktperson på Feelgood:
Cecilia Höjgård Höök, CFO Feelgood, tel: +46 8-545 810 00, mob: +46 700-92 24 84, e-post: Cecilia.HojgardHook@feelgood.se
Det här är information som Feelgood Svenska Aktiebolag (publ.) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och Takeover-reglerna. Informationen lämnades för offentliggörande, genom Feelgood Svenska Aktiebolag (publ.) kontaktpersons försorg, klockan 07.15 (CEST) den 8 juni 2021.
Om Feelgood
Feelgood är Sveriges ledande hälsoföretag för det moderna arbetslivet. Feelgood hjälper företag och organisationer att förbättra produktivitet och sänka kostnader genom att arbeta systematiskt och förebyggande med arbetsmiljö, hållbar hälsa, ledarskap, medarbetarskap och vid behov rehabilitering eller krishantering. Företaget har idag 700 medarbetare som möter kunderna både digitalt och på ca 120 platser i Sverige. Totalt omfattar Feelgoods 8 000 kunder 800 000 medarbetare. Feelgood grundades 1995 och är noterat på Nasdaq Stockholm. www.feelgood.se
Denna information är sådan som Feelgood Svenska AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och Takeover-regler. Informationen lämnades för offentliggörande, genom Feelgood Svenska ABs kontaktpersons försorg, kl 07.15 (CEST) den 8 juni 2021.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Göran Hägglund, ordförande i den oberoende Budkommittén för Feelgood, e-post: goran.hagglund@me.com
Kontaktperson på Feelgood:
Cecilia Höjgård Höök, CFO Feelgood, tel: +46 8-545 810 00, mob: +46 700-92 24 84, e-post: Cecilia.HojgardHook@feelgood.se
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke