Marknadsnyheter
Utvärderingsavtal med Hemakim avseende potentiell distribution i Turkiet förlängt till slutet av 2020
Hemcheck Sweden AB har förlängt utvärderingsavtalet med Hemakim Tibbi Ürünler San.Ve Tic. A.S (”Hemakim”), avseende potentiell distribution i Turkiet, till slutet av 2020. Det tidigare utvärderingsavtalet som nu förlängts, är ingånget för att utvärdera ett möjligt samarbete och marknadspotentialen i Turkiet. Efter den förlängda utvärderingsperioden kan avtalet övergå till ett distributörsavtal med samma villkor som tidigare.
–Båda parter är helt överens om att fortsätta och slutföra den utvärdering som är påbörjad, men som försenats av den rådande pandemin. Vi ser fortsatt mycket positivt på ett möjligt längre samarbete med Hemakim, säger Joen Averstad, vd för Hemcheck.
För ytterligare information, kontakta:
Hemcheck Sweden AB (publ)
Joen Averstad, vd
Tel: +46 076 108 8191
E-post: joen.averstad@hemcheck.com
Om Hemakim
Hemakim är en familjeägd turkisk bolagsgrupp som grundades 1983. Bolagsgruppen består av flera olika bolag med olika inriktningar såsom in-vivo och in-vitro diagnostik, immunhematologi, mikrobiologi, etc. Hemakim har sitt huvudkontor i Istanbul och har flera regionala kontor och återförsäljare tvärs Turkiet. Gruppen har en omsättning på ca 50 miljoner USD. Hemakim är partner till flera stora internationella företag såsom Thermo Scientific.
Om Hemcheck
Hemcheck Sweden AB producerar och marknadsför ett patenterat CE-märkt koncept för patientnära detektion av hemolys. Hemolys, dvs. trasiga röda blodkroppar, är den vanligaste orsaken till att blodprov inte kan analyseras med korrekta resultat. Konceptet består av engångstest samt avläsare som möjliggör att direkt vid provtagningen identifiera hemolyserade blodprover i vakuumrör och blodgassprutor. Hemchecks mål är att åstadkomma hemolysfri blodprovtagning och bidra till en förbättrad vård genom att erbjuda användarvänliga tjänster för detektion av hemolyserade blodprover i direkt anslutning till provtagning. På så sätt kan Hemcheck bidra till ökad patientsäkerhet, förbättrade vårdflöden och lägre sjukvårdskostnader. Bolaget är baserat i Karlstad och är noterat på Nasdaq First North Growth Market.
FNCA Sweden AB, 08-528 00 399 info@fnca, är Certified Adviser till bolaget.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke