Marknadsnyheter
Vacse tar krafttag mot svartarbete tillsammans med ANSVAR SÄKERHET


Tillsammans med ANSVAR SÄKERHET vill vi skapa trygga och säkra verksamheter, fria från arbetslivskriminalitet och arbetskraftsexploatering.
ANSVAR SÄKERHET är Sveriges ledande specialist på granskning av socialt ansvar, med fokus på fastighet-, bygg-, transport-, städbranschen och andra personalintensiva näringar.
Arbetslivskriminalitet förekommer i stor omfattning i Sverige idag. Regeringen har nyligen infört en delegation mot arbetslivskriminalitet samt att två nya lagar är på väg.
Samarbetet med ANSVAR SÄKERHET blir att vi på Vacse kommer säkerställa att vi lever upp till kraven i alla led. ANSVAR SÄKERHET kommer att bistå med både utbildning, upphandlingsstöd, leverantörsgranskning s.k. bakgrundskontroll av företag samt arbetsplatskontroller.
– Kriminalitet i byggbranschen är ett eskalerande problem där vi i branschen gemensamt behöver ta krafttag. För att ställa rätt krav och säkerställa lageterlevnad samt sunda arbetsvillkor har Vacse under hösten ingått samarbeten med Säkert Ansvar för tredjepartsgranskning. Samarbetet omfattar tydligare kravställningar i upphandlingar tillsammans med ett flertal olika kontroller som utförs av Ansvar Säkerhet. Genom vårt samarbete kommer vi att bli en tydligare beställare samt tillsammans med andra byggherrar flytta fram positionerna för en bättre bransch där vi konkurrerar på samma schysta villkor, säger Sara Jägermo, Fastighets- och Hållbarhetschef på Vacse
– Vi är så glada att beställare som Vacse tar problematiken på allvar och tar ett stort ansvar i att ha full kontroll på sin verksamhet överallt och i alla led. Det åligger huvudentreprenören dsv. byggaren att göra leverantörsgranskningar men jag välkomnar att beställaren tar över ansvaret, då vi ser gång på gång att byggföretagen inte klarat att hantera detta, säger Jessica Löfström, ordförande i ANSVAR SÄKERHET
Om ANSVAR
ANSVAR och Säkerhet i Europa AB är Sveriges ledande specialist på socialt ansvarstagande. ANSVAR är en oberoende leverantör av upphandlingsstöd, bakgrundskontroll och platsbesök, med särskilt fokus på utstationerad verksamhet. Vi hjälper beställare och byggherrar motverka svartarbete och arbetskraftsexploatering genom att säkerställa trygga, vita projekt och socialt ansvarstagande.
För mer information, kontakta:
Sara Jägermo, Fastighets- och Hållbarhetschef, +4672-570 11 30
Vacse AB (publ) är ett fastighetsbolag grundat 2009 och inriktat på långsiktigt ägande av samhällsfastigheter och social infrastruktur. Vacse är baserat i Stockholm och ägs av sju pensionsstiftelser knutna till svenska storföretag. Läs mer på www.vacse.se
Marknadsnyheter
Nordea Bank Abp: Återköp av egna aktier den 22.09.2023
Nordea Bank Abp
Börsmeddelande – Förändringar i återköpta aktier 22.09.2023 kl. 22.30 EET
Nordea Bank Abp (LEI-kod: 529900ODI3047E2LIV03) har den 22.09.2023 slutfört återköp av egna aktier (ISIN-kod: FI4000297767) enligt följande:
Handelsplats (MIC-kod) |
Antal aktier |
Viktad snittkurs/aktie, euro*, ** |
Kostnad, euro*, ** |
---|---|---|---|
XHEL |
42 611 |
10,35 |
440 836,36 |
CEUX |
103 710 |
10,38 |
1 075 995,64 |
XSTO |
42 089 |
10,38 |
436 836,18 |
XCSE |
9 758 |
10,35 |
101 013,69 |
Summa |
198 168 |
10,37 |
2 054 681,87 |
* Växelkurser som använts: SEK till EUR 11,8532 och DKK till EUR 7,4570
** Avrundat till två decimaler
Den 26 april 2023 tillkännagav Nordea ett program för återköp av egna aktier till ett värde av högst 1,0 md euro med stöd av det bemyndigande som gavs av Nordeas ordinarie bolagsstämma 2023. Återköpet av egna aktier utförs genom offentlig handel i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 596/2014 av den 16 april 2014 (marknadsmissbruksförordningen) och Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1052.
Efter de redovisade transaktionerna innehar Nordea 2 292 844 egna aktier för kapitaloptimeringsändamål och 4 787 315 egna aktier för ersättningsändamål.
Uppgifter om respektive transaktion finns som en bilaga till detta meddelande.
För Nordea Bank Abp:s räkning,
Morgan Stanley Europé SE
För ytterligare information:
Matti Ahokas, chef för investerarrelationer, +358 9 5300 8011
Mediefrågor, +358 10 416 8023 eller press@nordea.com
Marknadsnyheter
S2Medical AB (publ) återtar överklagan och inlämnar ny rekonstruktionsansökan
S2Medical AB (publ) meddelar idag att Bolaget har återtagit sin överklagan av Göta hovrätts beslut till Högsta domstolen beträffande Bolagets rekonstruktionsansökan. Anledningen är den förväntade långa handläggningstiden kopplat till Högsta domstolens höga arbetsbelastning. Av strategiska skäl har Bolaget i stället valt att inlämna en ny ansökan om företagsrekonstruktion till Linköpings Tingsrätt för att snabbare kunna adressera företagets nuvarande utmaningar.
Denna information är sådan som S2Medical AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2023-09-22 20:49 CET.
Kontaktuppgifter
Petter Sivlér – CEO, S2Medical AB (publ)
Telefon: +46 (0)8-70 000 50
E-post: petter.sivler@s2m.se
Certified Adviser
Vator Securities AB
Telefon +46 (0)8-580 065 99
Hemsida: www.vatorsec.se
Epost: ca@vatorsec.se
Om S2Medical
S2Medical AB (publ) är ett medicintekniskt bolag som utvecklar och säljer innovativa sårläkningsprodukter för hela sårläkningsprocessen med fokus på brännskador och kroniska sår. Bolaget har utvecklat eiratex®, ett nytt cellulosabaserat material för läkning av svåra brännskador och kroniska sår. Materialet läker sår effektivt och därmed minskar både lidande för patienter samt kostnader för hälso- och sjukvården.
Aktiens kortnamn: S2M
Aktiens ISIN-kod: SE0011725084
Marknadsnyheter
Moody’s ändrar Intrums kreditbetyg
Moody’s Investors Service (”Moody’s”) har idag meddelat att de nedgraderar Intrum ABs kreditbetyg (corporate family rating) från Ba3 till B1, med stabila utsikter.
Att minska skuldsättningen och riskerna i balansräkningen är Intrums främsta prioritet, vilket betonades på kapitalmarknadsdagen tidigare i september.
Intrums diskretionära kassagenerering är fortsatt stark och alla lån med förfall fram till slutet av 2025 täcks av organisk kassaflödesgenerering samt intäkter från marknader där verksamheten avyttras samt portföljförsäljningar som för närvarande undersöks.
”Vi har en välbalanserad och väl diversifierad verksamhet, som kompletteras av en självlikviderande investeringsportfölj. Tillsammans genererar investeringsportföljerna och serviceverksamheten betydande kassaflöden under många år framöver. Vår kommunicerade strategi att minska riskerna och skulden på vår balansräkning, stöttas av en växande serviceverksamhet och plan för att utvinna värde från investeringsverksamheten med hjälp av en stark kassaflödesgenerering. Sammantaget gör det mig trygg med vår likviditetssituation och övergripande finansiella ställning. Vi har lagt upp en detaljerad plan med tydliga målsättningar som vi nu genomför steg för steg, vilket skapar en god plattform för framgång. Vi kommer att fortsätta att arbeta med Moody’s, liksom med alla andra intressenter, för att säkerställa att de förstår de positiva egenskaperna i verksamheten och de framsteg som görs för att minska risker och skuldsättning”, säger Michael Ladurner, CFO, Intrum.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Emil Folkesson, Head of CFO Office & Investor Relations Director
+46 70 744 69 82
ir@intrum.com
Denna information är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovan kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 22 september 2023 kl. 19.30.
Intrum är den branschledande leverantören av kredithanteringstjänster med närvaro på 20 marknader i Europa. Genom att hjälpa företag att få betalt och stötta människor med deras sena betalningar, leder Intrum vägen till en sund ekonomi och spelar en viktig roll i samhället i stort. Intrum har cirka 10 000 engagerade medarbetare som hjälper cirka 80 000 företag runt om i Europa. Under 2022 hade bolaget intäkter på 19,5 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på www.intrum.com.
-
Analys från DailyFX8 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter7 månader ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter3 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX10 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Analys från DailyFX10 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX6 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter5 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
-
Marknadsnyheter6 år ago
Tudorza reduces exacerbations and demonstrates cardiovascular safety in COPD patients