Connect with us

Marknadsnyheter

Valberedning utsedd inför Gomero Group AB (publ) årsstämma 2024

Published

on

Vid Gomero Group AB:s årsstämma den 16 maj 2023 uppdrogs åt styrelsens ordförande att senast per den 30 november 2023 sammankalla en valberedning som ska arbeta fram förslag att föreläggas årsstämman 2024.

Valberedningen ska, enligt beslut, bestå av en representant för envar av bolagets två största aktieägare samt en representant för de mindre aktieägarna, som ska utgöras av den största aktieägaren räknat efter de två största aktieägarna, tillika oberoende till de större aktieägarna samt styrelse och ledning. Valberedningen ska inom sig utse ordförande.

Följande personer har accepterat att ingå i valberedningen:

  • Johnas Lindblom, som företrädare för Jan-Eric Nilsson som äger Resight AB och aktier privat, totalt 12,05% av bolagets kapital och röster.
  • Johan Westman, som företrädare för Black&White Ventures AB, som äger 11,95% av bolagets kapital och röster.
  • Andrés Westerberg, som företrädare för de mindre aktieägarna, Andrés äger privat 6,82% av bolagets kapital och röster. 

De ägare som är representerade i valberedningen, innehar tillsammans 30,82% av bolagets kapital och röster per den 21 november 2023. Årsstämma avses att hållas i Göteborg i maj 2024. Aktieägare i Gomero Group AB är välkomna att senast 1 mars 2024 lämna förslag till någon av ovan nämnda ägarrepresentanter i valberedningen per e-post till info@gomero.com.

För ytterligare information:

Johan Rask, styrelsens ordförande, Gomero Group AB.

E-mail: rask.johan@gmail.com eller telefon: 0708-946060

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys