Marknadsnyheter
Valberedningen föreslår ny styrelseledamot i Nordisk Bergteknik
Valberedningen i Nordisk Bergteknik AB (publ) föreslår att Monika Gutén väljs till ny styrelseledamot vid årsstämman den 16 maj 2024.
Monika Gutén arbetar idag som Investment Director för Industry Products på Storskogen. Hon har tidigare varit Vice President för Acquisition Parts & Services på Epiroc samt haft flera roller inom SSAB-koncernen, bland annat som ansvarig för Tibnors verksamhet i Sverige och Danmark. Monika är född 1975 och har en magisterexamen i företagsekonomi. Hon är oberoende till bolaget och bolagsledningen samt i förhållande till bolagets större aktieägare.
– Monika Guténs bakgrund med operativ erfarenhet från internationella industriföretag, förvärvsintensiva företag samt bred erfarenhet av styrelsearbete kommer att bli ett utmärkt tillskott till styrelsen, säger Oscar Rolfsson, valberedningens ordförande.
Valberedningen föreslår också omval av Mats O. Paulsson, Göran Näsholm, Marie Osberg, Victor Örn och Ljot Strömseng. Det föreslås vidare att Mats O. Paulsson omväljs till styrelsens ordförande.
Valberedningens fullständiga förslag och motiverade yttrande kommer att offentliggöras senast i samband med kallelsen till årsstämman 2024.
Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 3 april 2024 klockan 11:00 CEST.
För mer information, kontakta:
Andreas Christoffersson, VD, 070-621 19 28, andreas.christoffersson@bergteknikgroup.com
Johan Lundqvist, CFO, 076-392 71 21, johan.lundqvist@bergteknikgroup.com
Om Nordisk Bergteknik
Nordisk Bergteknik har en tydligt expansiv tillväxtstrategi med målet att bidra till utvecklingen av framtidens hållbara samhälle. Våra bolag är specialister inom berghantering och grundläggning som med känsla och kompetens kombinerar varje uppdragsgivares behov med naturens förutsättningar. Att i ett tidigt skede vara med och bygga moderna samhällsfunktioner är vår vardag, vår hemmaplan och vår framtid.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke