Marknadsnyheter
Valberedningens förslag till beslut inför årsstämman 2025 i Emilshus
Valberedningen för Fastighetsbolaget Emilshus AB (publ), som består av Erik Borgblad utsedd av Aptare Holding AB (valberedningens ordförande), styrelsens ordförande Johan Ericsson, Tobias Kaj utsedd av Lannebo Kapitalförvaltning samt David Mindus utsedd av AB Sagax, avger följande förslag till beslut på årsstämman den 29 april 2025:
att styrelsens ordförande, Johan Ericsson, väljs till ordförande av årsstämman,
att antalet styrelseledamöter ska vara sex (6) samt att antalet revisorer ska vara en (1) utan revisorssuppleant,
att omval sker av nuvarande styrelseledamöter Johan Ericsson, Jakob Fyrberg, Björn Garat, Rutger Källén, Elisabeth Thuresson och Ulrika Valassi intill slutet av nästa årsstämma,
att omval sker av Johan Ericsson såsom styrelseordförande,
att styrelsearvode för den styrelse som tillträder vid årsstämman 2025 skall utgå med 300 000 SEK till styrelseordförande samt 170 000 SEK för ordinarie ledamot som ej är anställd i bolaget. Som ersättning för arbete i revisionsutskottet föreslås 50 000 SEK per ledamot samt för arbete i övriga utskott 15 000 SEK per ledamot,
att omval sker av revisionsbolaget KPMG i egenskap av registrerat revisionsbolag med Mattias Johansson som huvudansvarig revisor i enlighet med revisionsutskottets rekommendation,
att arvodering av revisor sker enligt godkänd räkning, samt
att instruktionen för valberedningen ändras så att valberedningen ska i första hand bestå av en representant för envar av de tre största aktieägarna per den 31 augusti varje år enligt den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken, istället för den 30 september enligt nuvarande lydelse.
Information om de som föreslås till bolagets styrelse finns på bolagets webbplats, www.emilshus.com. Valberedningens motiverade yttrande samt valberedningens fullständiga förslag kommer att publiceras på bolagets webbplats i anslutning till att kallelsen till årsstämman utfärdas. Handlingar sänds kostnadsfritt till de aktieägare som begär det hos bolaget.
För mer information, vänligen kontakta:
Erik Borgblad, valberedningens ordförande
Telefon: 0735-16 00 08
Om Emilshus
Emilshus är ett fastighetsbolag som med utgångspunkt i småländsk företagskultur förvärvar, utvecklar och förvaltar högavkastande kommersiella fastigheter med södra Sverige som kärnmarknad. Bolagets fastighetsbestånd uppgick per 31 december 2024 till 926 tkvm uthyrningsbar area fördelat på 172 fastigheter med tyngdpunkt på lätt industri, industriservice/proffshandel och extern- och dagligvaruhandel. Emilshus stamaktie och preferensaktie är noterade på Nasdaq Stockholm.
Emilshus – Storgatan 10 – 352 31 Växjö – www.emilshus.com
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke