Marknadsnyheter
Välkommen till Ekot 80 år
on, okt 11, 2017 15:19 CET
Den 19 oktober bjuder Sveriges Radio och Ekot in till öppet hus med seminarium och livesändning av Studio Ett i Radiohuset i Stockholm för att uppmärksamma 80-års jubileet av Dagens Ekos första sändning. Välkomna!
Det var den 1:a oktober 1937 strax efter klockan 19 på kvällen som Radiotjänst fick sitt första egna nyhetsmagasin. Här kan ni höra Dagens Ekos första sändning.
Den 19 oktober från kl 14:00 bjuder därför Sveriges Radio och Ekot in allmänheten att fira 80-år.
Plats
: Radiohuset, Oxenstiernas väg 20
Tid
: från 14.00 till cirka 18.00
Program för dagen:
14.00 Dörrarna öppnas
Fram till kl 18.00 kommer medarbetare från Ekot finnas närvarande för diskussioner och frågor och vi bjuder på fika i entrén till Radiohuset i Stockholm.
14.30-15.30 Seminariet ”Trovärdig nyhetsjournalistik i ett nytt medielandskap”.
(Studio 5) (begränsat antal platser)
Vi diskuterar journalistikens utmaningar i en tid när nyhetsrapporteringen förväntas vara blixtsnabb, fördjupande och sprids på en rad olika plattformar. Hur säkerställer vi en trovärdig nyhetsrapportering?
Medverkande bl.a.: Cilla Benkö, vd på Sveriges Radio inleder, Olle Zachrison, Ekochef och moderator, Charlotta Friborg, ansvarig utgivare riksnyheterna SVT, Fredric Karén, chefredaktör SvD, Jack Werner, mediekrönikör, Tomas Ramberg, inrikespolitisk kommentar Ekot, Cecilia Uddén, Mellanösternkorrespondent och Ginna Lindberg, utrikeschef Ekot
16.00-17.45 Studio Ett och Dagens Eko 16.45 direktsänds inför publik
(Studio 4) (begränsat antal platser)
Programledare: Helena Groll och Jörgen Huitfeldt, Studio Ett samt Marianne Hasslow, Ekot.
Mer information om dagen
Välkomna att delta!
Kontakt för mer information eller intervjuer
: Claes Bertilson, presschef, claes.bertilson@sverigesradio.se eller 070-327 7807
Taggar:
Ekot
, Sveriges Radio
, Cilla Benkö
, Cecilia Uddén
, Ginna Lindberg
, Tomas Ramberg
, Fredric Karén
, Jack Werner
, 80 år
, Olle Zachrison
, Marianne Hasslow
, Jörgen Huitfeldt
, Charlotta Friborg
, Ekochef
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke