Connect with us

Marknadsnyheter

Välrenommerat universitetssjukhus i Colombia först i Latinamerika med Sectras lösning för medicinsk bildhantering

Published

on

Linköping – 14 maj 2024 – Medicinteknik- och cybersäkerhetsföretaget Sectras (STO: SECT B) helhetslösning för medicinsk bildhantering kommer att användas av universitetssjukhuset Hospital Universidad del Norte i Colombia. Som en del i att hantera alla sjukhusets medicinska bilder i ett och samma system kommer de börja med att effektivisera arbetsflöden kring och rapportering av röntgenbilder.

– Vårt mål är att effektivisera arbetsflödena och samtidigt bädda för ett smidigt samarbete mellan olika specialiteter. För att uppnå det behöver vi först och främst ha en stabil och snabb lösning som gör en sömlös IT-miljö mellan specialiteterna möjlig för effektivare diagnostik. Att gå från vår nuvarande leverantör till en världsledande lösning kommer att vara fördelaktigt i form av exempelvis ökade säkerhets- och kliniska standarder. Med lösningen från Sectra kommer vi dessutom kunna nå vårt mål då den möjliggör expansion till patologi, exempelvis, vilket vi planerar att göra så småningom, säger Diego Castresana-Díaz, vd för Hospital Universidad del Norte.

Lösningen såldes av Sectras distributionspartner i Colombia, Ajoveco, till Hospital Universidad del Norte som ligger i staden Soledad, Barranquilla i Atlántico. Sjukhuset utför cirka 60 000 granskningar årligen till ett flertal städer i norra Colombia och är i framkant när det gäller forskning och utbildning.

Kontraktet för Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering signerades under det fjärde kvartalet av Sectras räkenskapsår 2023/2024 och sjukhuset kommer börja med att använda lösningens radiologimodul.

Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering ger vårdgivare en samlad strategi för alla behov kring hantering av medicinska bilder och förbättrar vården av patienter samtidigt som den bidrar till sänkta driftskostnader. Den skalbara lösningen är modulär och bygger på ett multimediaarkiv (VNA) som stöder all bildhantering. Det gör att vårdgivare kan expandera lösningen, specialitet för specialitet och sjukhus för sjukhus. Besök Sectras hemsida för att läsa mer om Sectras lösningar och om varför Sectra PACS har tilldelats priset för högst kundnöjdhet ”Best in KLAS” elva år i rad.

Om Sectra
Sectra hjälper sjukhus världen över att effektivisera vården och myndigheter samt försvar i Europa att skydda samhällets mest känsliga information. På så vis bidrar Sectra till ett friskare och tryggare samhälle. Företaget grundades 1978 och har sitt huvudkontor i Linköping. I dag har Sectra direktförsäljning i 19 länder och säljer genom samarbete med partners över hela världen. Omsättningen uppgick helåret 2022/2023 till 2 351 MSEK. Sectra (STO: SECT B) är noterat på Nasdaq Stockholm. För mer information besök Sectras hemsida.

För ytterligare information kontakta:
Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, 070 52 35 227
Marie Ekström Trägårdh, vice vd Sectra AB och vd Sectra Imaging IT Solutions AB, 070 82 35 610

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys