Connect with us

Marknadsnyheter

Vardaga och Skanska planerar nytt äldreboende i Sollentuna

Published

on

Boendet, som planeras att få 80 platser fördelat på åtta avdelningar kommer att ligga i området mellan Tingsvägen och Turbergsleden och i närheten av det mycket uppskattade äldreboendet Villa Tureberg. Boendet ska öppna 2027 och kommer att ha en gruppbostad i bottenvåningen.

-Efter succén med Villa Tureberg känns det kul att meddela Sollentunaborna att vi planerar att öppna ytterligare ett boende med samma kvaliteter, säger Susanne Sjöberg, vd Vardaga.

Boendet kommer att ha en festsal överst i huset med fin utsikt över omgivningen och utformas enligt Vardagas uppskattade inredningskoncept.

– Det känns kul att samarbeta med Skanska igen. Vi är väldigt nöjda med Villa Tureberg som Skanska byggde och vi brukar visa upp det när vi får externa besök. Därför är det kul att kunna göra en liknande produkt, men i större skala, säger Jon van Geffen, Tillväxt- och fastighetschef på Vardaga och Ambea.

Fastigheten kommer även innehålla en gruppbostad som kommer att drivas av Nytida.

Fastigheten ska certifieras enligt LEED guld eller motsvarande och målet är att klimatpåverkan under byggskedet kommer vara cirka 35 procent lägre än Boverkets referensvärde för motsvarande byggnader. Därutöver kommer fastigheten att ha solceller och ambition att nå energiklass B eller bättre.

– Vi ser fram emot att återigen samarbeta med Vardaga och Nytida i Sollentuna med vårt specialiserade team och bidra positivt till utvecklingen av kvarteren kring Malmplan. Det nya boendet planeras för att uppnå höga hållbarhetsambitioner genom att vi till exempel kommer att använda betong med längre klimatpåverkan, säger Helena Everhed, affärsutvecklingschef Skanska Sverige.

 

 

Presstjänst
Telefon: 010 33 00 501 
E-post: press@ambea.se

På Vardagas över 100 enheter runt om i Sverige erbjuder vi en äldreomsorg där varje dag är lika viktig. Hos oss möter du expertis och trygghet på varje äldreboende, korttidsboende, i hemtjänst och dagverksamhet.Vi ska vara kvalitetsledande i allt vi gör och vår vision är att göra världen lite bättre, en människa i taget. Våra medarbetare arbetar med varje individs livskvalitet och trygghet i fokus. Vardaga ingår i företagsgruppen Ambea. www.vardaga.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys