Connect with us

Marknadsnyheter

Varför tas inte klimatvetenskapen på allvar? Seminarium på Göteborgs naturhistoriska museum.

Published

on

ti, okt 03, 2017 16:18 CET

Trots Parisavtalet är klimatfrågan fortfarande en politisk stridsfråga. Varför är det så? Hör forskarpresentationer och samtal om olika former av klimatförnekelse. Välkommen till ett spännande seminarium på Göteborgs naturhistoriska museum på torsdag, 5 oktober.

I och med att Parisavtalet kom på plats såg det ut som om konsensus inom klimatvetenskapen även togs på allvar inom den globala politiken. Sedan tidigare vet vi dock att klimatfrågan är en politisk stridsfråga där stora ekonomiska och sociala intressen står på spel.

Samtidigt som Parisavtalet har verifierats har klimatförnekare flyttat fram positionerna. Med den senaste utvecklingen så har det med all tydlighet visat sig att klimatförnekelse måste förstås i dess ideologiska sammanhang. Denna kväll kommer ett antal forskningspresentationer att göras och följas av ett panelsamtal.

Medverkande:

  • Martin Hultman
  • Karin Edvardsson-Björnberg
  • Olle Häggström
  • Lars Karlsson
  • Kirstie Jylhä

Seminariet är ett samarrangemang med Göteborgs och Linköpings Universitet samt Stiftelsen Wilhelm och Martina Lundgrens vetenskapsfond. Programmet ingår i Framtidsveckan 2017 – Göteborgs största hållbarhetsfestival.

Docent Martin Hultman, vikarierande lektor vid avdelningen för kulturgeografi på Handelshögskolan vid Göteborgs universitet, har beviljats medel för att ta den politiska dimensionen av klimatfrågan på största allvar och fortsätta granska de nätverk, idéer och intressen som konstruerar och populariserar klimatförnekelse i Sverige. Stipendiet kommer att mynna ut i et populärvetenskaplig publikation samt ett öppet seminarium för allmänheten om klimatförnekelse under Framtidsveckan i Göteborg 2017.

Martin Hultman arrangerade 2016 världens första internationella konferens där kritisk granskning gjordes av klimatförnekelse.

Seminariet inleds med korta presentationer av de enskilda forskarna, därefter ett samtal som modereras av Martin Hultman.

Välkommen på torsdag, 5 oktober kl. 18.00-19.30.

LÄNKAR

https://es.handels.gu.se/avdelningar/avdelningen-for-kulturgeografi/nyheter/nyheter-detalj/nya-medel-for-granskning-av-klimatfornekelse.cid1465867

Kirstie Jylhä
har undersökt klimatets psykologiska dimensioner.

https://www.uu.se/forskning/forskningsnytt/artikel/?id=7270
 

Lars Karlsson
är medlem av gruppen Uppsalainitiativet som tar klimatvetenskap på allvar och försöker sprida den populärvetenskapligt.

https://uppsalainitiativet.blogspot.se/

Olle Häggström
från Chalmers.

https://www.chalmers.se/sv/personal/Sidor/olle-haggstrom.aspx

Karin Edvardsson-Björnberg

https://www.kth.se/profile/karine

Martin Hultman

https://www.tema.liu.se/tema-t/medarbetare/hultman-martin?l=sv

Länkar från Martin Hultman med mer information/debattartiklar:

https://www.landetsfria.se/artikel/125386

https://www.landetsfria.se/artikel/125766

https://supermiljobloggen.se/debatt/2017/02/vad-beror-klimatfornekelse-paa

https://www.sydsvenskan.se/2014-09-08/klimatskepticismen-frodas-pa-hogerkanten

Kontakt

Charlotte Oskarsson 

Redaktör, Göteborgs naturhistoriska museum 

Mobil: 073-3977760 

E-post: 
charlotte.oskarsson@vgregion.se

Västarvet är en regional resurs i Västra Götaland. Vi gör natur- och kulturarvet levande och tillgängligt. Genom kunskap, utveckling och samverkan bidrar vi till ett hållbart samhälle.
 
Västarvet är en del av Västra Götalandsregionen.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys