Marknadsnyheter
Vatten och salt kan lösa bristen på desinfektionsmedel


Det råder brist på desinfektionsmedel i hela landet till följd av coronavirusets utbrott. Ett företag i Skåne kan sitta på lösningen – ett desinfektionsmedel baserat enbart på vatten och salt. För att ställa om produktionen, öka kapaciteten och hantera den ökade efterfrågan hjälper AFRY till.
Ystadföretaget Anolytech AB tillverkar maskiner som producerar desinfektionsmedel för hand- och ytdesinfektion som tidigare främst har använts inom industri, hotell och jordbruk. Desinfektionsmedlet är baserat på salt och vatten som genom en elektrisk process utvinner ämnet hypoklorsyra som dödar 99,9 procent av alla bakterier, svampar och kända virus.
I och med coronautbrottet har efterfrågan ökat explosionsartat – särskilt efter att företaget delat ut desinfektionsmedlet gratis till invånare i Ystad kommun. För att ställa om produktionen och erbjuda maskiner även till andra aktörer i samhället, som vården, äldreboenden och räddningstjänsten, stöttar AFRY bland annat med planering av logistik och kravhantering.
– Som ett litet företag med bara sju anställda har vi inte varit rustade för den enorma ökningen av efterfrågan inom områden som vi inte varit specialister på. Vi hade varken resurser eller kompetens att hantera anstormningen. Tidigare har vi framför allt riktat oss till djurindustrin, men nu kan vi leverera till såväl vården som privata företag säger Stefan Fischlein, vd Anylotech.
AFRY har bland annat hjälpt till med förberedelser för att få produkten godkänd efter de krav och regler som gäller för hälso- och sjukvård. Detta inkluderar bland annat labbtester.
– Det här är ett exempel på hur vår breda kompetens verkligen gör nytta. Kombinationen av vår erfarenhet från krisledning för kommuner och regioner och expertis inom enhetsstandarder har gjort insatsen lyckad. Förutom att det är ett väldigt intressant uppdrag så känns det framförallt otroligt bra att vi faktiskt kan göra skillnad i dessa tider, säger Jonas Nilsson, gruppchef BA Systems Management, AFRY.
Corporate Communication
ÅF Pöyry AB (publ)
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Johan Nyman, presschef
070–646 95 55
AFRY är ett internationellt företag inom teknik, design och rådgivning. Vi hjälper våra kunder att utvecklas inom hållbarhet och digitalisering.
Vi är 17 000 hängivna experter inom områdena infrastruktur, industri och energi, som arbetar över hela världen för att skapa hållbara lösningar för kommande generationer.
Making Future
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke