Marknadsnyheter
Veidekke-koncernen: Resultat för tredje kvartalet 2024
Veidekkes omsättning uppgick till 9,7 miljarder NOK under det tredje kvartalet 2024. Resultatet före skatt var 616 miljoner NOK. Vid utgången av kvartalet hade koncernen en ordrareserv på 41 miljarder NOK. Resultatet per aktie uppgick till 3,4 NOK.
– Veidekke levererade ett bra resultat under det tredje kvartalet. Marginalen i projektportföljen fortsätter att öka och kompenserar för en lägre aktivitet. I likhet med tidigare kvartal i år är förbättringen störst i Infrastruktur Norge, säger koncernchef Jimmy Bengtsson.
– Orderreserven är hög och med en god orderingång för både bostäder och privata kommersiella byggnader förväntar vi oss en stabil aktivitet i Bygg Norge under 2025. Efter kvartalets slut tilldelades Infrastruktur Norge ett nytt stort kontrakt för Fornebubanen, och vi ser många intressanta möjligheter inom infrastruktur framöver. I Sverige har vi också vunnit flera nya kontrakt för privata kommersiella byggnader under kvartalet och orderreserven är fortsatt hög inom Infrastruktur, säger Bengtsson.
Omsättningen under kvartalet uppgick till 9,7 miljarder NOK, jämfört med 10,4 miljarder NOK under det tredje kvartalet 2023. Omsättningen sjönk inom byggverksamheten, men var stabil inom övriga delar av verksamheten.
Resultatet före skatt under tredje kvartalet uppgick till 616 miljoner NOK, jämfört med 601 miljoner NOK under samma kvartal 2023. Resultatet ökade i infrastrukturverksamheterna och i Danmark, medan lägre volymer ledde till en resultatnedgång i byggverksamheterna i Norge och Sverige. Den totala resultatmarginalen under kvartalet uppgick till 6,4%, jämfört med 5,8% under tredje kvartalet 2023.
Orderingången under kvartalet uppgick till 7,6 miljarder NOK jämfört med 5,0 miljarder NOK samma period föregående år. Orderreserven uppgick till 41,0 miljarder NOK vid utgången av kvartalet jämfört med 40,7 miljarder NOK under tredje kvartalet föregående år och 40,4 miljarder NOK vid årsskiftet. Cirka 60 procent av orderreserven kommer till omsättning under de kommande tolv månaderna.
Netto räntebärande position per den 30 september uppgick till 2,1 miljarder NOK, jämfört med 1,4 miljarder NOK föregående år. Kassaflödet från operationell verksamhet hittills i år uppgick vid utgången av tredje kvartalet till 1,0 miljarder NOK, jämfört med 1,1 miljarder NOK vid samma tidpunkt i fjol. Balansen per den 30 september uppgick till 17,7 miljarder NOK, en minskning från 18,3 miljarder NOK per det tredje kvartalet förra året.
Samlat H1-värde (antal skador med frånvaro per miljon arbetstimmar) för koncernen var 2,4 under tredje kvartalet, jämfört med 2,8 under föregående kvartal och 1,7 under tredje kvartalet 2023. Inga allvarliga skador inträffade under tredje kvartalet. Sjukfrånvaron under kvartalet uppgick till 4,7%, jämfört med 5,3% föregående kvartal och 5,0% tredje kvartalet 2023.
Denna upplysning är informationspliktigt enligt den norska verdipapirhandelloven §5-12.
För mer information, kontakta:
Koncernchef Jimmy Bengtsson, +47 984 70 000
Koncerndirektör Lars Erik Lund, +47 413 31 369
CFO Jørgen Wiese Porsmyr, +47 907 59 058
Prenumerera på börsmeddelanden från Veidekke
Veidekke är en av Skandinaviens ledande entreprenörer och utför alla sorters bygg- och anläggningsuppdrag. Involvering och lokalkunskap kännetecknar verksamheten. Koncernen omsätter ca 43 miljarder NOK och hälften av de ca 8000 medarbetarna äger aktier i verksamheten. Veidekke är noterat på Oslobörs och har sedan starten 1936 alltid gått med vinst.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
Marknadsnyheter
Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.
Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.
Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.
Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke