Marknadsnyheter
Veterankraft tar tillvara kompetens och bidrar med kvalificerad arbetskraft till samhället
Varje dag sedan 11 år tillbaka hjälper Veterankrafts årsrika veteraner tusentals privatpersoner och företag med olika typer av tjänster över hela landet. Personer med lång erfarenhet och kort startsträcka som bidrar på ett alldeles unikt sätt. I Jönköping arbetar Nils Johansson som för två år sedan blev rekryterad av det företag som Veterankraft först hyrde ut honom till.

Nils Johansson blev uthyrd till BK Tech i Jönköping som sökte någon som kunde arbeta med administrativa göromål. Ganska snabbt fick Nils istället arbeta med byggnadslov och tillståndsprövning – arbetsuppgifter där hans tidigare arbetslivserfarenhet kom till användning.
Vid 70 års ålder hade Nils Johansson inte arbetat med de arbetsuppgifter han var kvalificerad för på närmare tio år. Han hade tagit ströjobb och kört buss, när han fick istället fick en spännande förfrågan från Veterankraft.
– Jag hittade Nils Johansson som passade ypperligt för tjänsten. Företaget var så nöjd att de anställde Nils och idag var det två år sedan han lämnade Veterankraft. Det här är ett lyckat exempel där vi har fått ut kvalificerad arbetskraft ut i samhället igen.
– Jag är oerhört tacksam och glad att min uthyrning hos Veterankraft kunde omvandlas till anställning hos BK Tech. Jag älskar mitt arbete som går ut på att få fler företag att byta ut fossildrivna pannor mot miljövänligare lösningar, säger Nils Johansson.

Under pandemin har Veterankraft haft kontakt med många som har blivit av med sitt arbete och har svårt att komma ut i arbetslivet igen.
– Intresset att anlita veteraner är stort. Här kommer vi fylla en viktig funktion för de som vill karriärväxla och fortsatt bidra med sin kompetens, säger Peter Nisser, platschef för Veterankraft i Jönköping. Vi har många exempel på där en persons karriär fått ett plötsligt stopp, där vi med vårt nätverk och marknadsföringsföringskanal har fått ut personen i arbete igen. Vi tar tillvara kompetensen hos äldre och ser till att den kommer till nytta för samhället igen.

Från Veterankrafts kontor i Jönköping servar företaget även Mullsjö, Gränna, Huskvarna och de flesta av Jönköpings angränsande kommuner.
Om Veterankraft
Veterankraft är ett tjänste- och bemanningsföretag som varje år hjälper tusentals privatkunder och företag över hela landet. Privatkunder kan anlita erfarna veteraner som vill fortsätta att arbeta efter pensionen med allt från trädgårdsarbete, hantverksjobb, städning, barnpassning och komplement till hemtjänst. Företag kan välja en av marknadens mest effektiva bemanningslösningar i form av pensionärer och 55-plussare med lång arbetserfarenhet. Bolaget har 34 kontor, 40 anställda och
16 000 veteraner. Mer information finns på www.veterankraft.se.
Följ Veterankraft på det digitala nyhetsrummet Cision och på Facebook.
För mer information, var god kontakta:Presskontakt Magdalena Höglund, Highland PR
tel: 0733-338840 eller e-post: magdalena@highlandpr.se
Peter Nisser, platschef för Veterankraft i Jönköping
tel: 036-3323100 e-post: peter.nisser@veterankraft.se
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
