Connect with us

Marknadsnyheter

Vett och etikett på gymmet

Published

on

Ett gymbesök ska helst vara både trivsamt och effektivt. Men att träna och svettas ihop med andra kan ibland skapa irritation eller besvärande situationer. Hur ska man bete sig på gymmet? Friskvårdsföretagens träningsexpert Brian van den Brink delar med sig av sina råd och tips för att hålla sig till gymmets oskrivna regler.

Som med alla platser där människor samlas, kan besökare på gym bete sig på ett sätt som inte uppskattas av omgivningen. Det kan vara allt från att glömma att torka av maskiner till att bete sig som om de var ensamma på gymmet.

– Ett annat exempel är olämpliga kommentarer. Trots att de kanske bara vill vara hjälpsamma mot någon så uppfattas det fel. Med vett och etikett på gymmet kan vi gemensamt skapa en trevlig träningsmiljö där alla kan känna sig välkomna och respekterade, säger Brian van den Brink som är träningsexpert på Friskvårdsföretagen.

Tipsen för vett och etikett på gymmet

  1. Byt skor.

Hoppa i inomhusskorna för att undvika att dra in grus och annan smuts. Ingen vill väl göra situps på ett grustigt och smutsigt golv.

  1. Säkerhet först

Följ riktlinjerna och säkerhetsinstruktionerna som gymmet förser dig med. Att bete sig nonchalant med säkerheten gör även övriga besökare oroliga och det stör deras träning.

  1. Städa upp efter dig

Tvätta av maskinerna och redskapen efter din svettiga succé och plocka undan prylarna. Att lägga handflatan i någon annans svett är inte så mysigt.

  1. Träna effektivt – släpp mobilen

Mobilen är en fantastisk uppfinning, men på gymmets maskiner är det inte rätt plats för ett social medier-maraton. Träna i stället effektivt och ge utrymme åt andra som också vill använda redskapen.

  1. Tänk på hygienen

Se till att du luktar okej och håller dig hygienisk när du är på gymmet. Ingen vill kämpa mot dåliga dofter under träningspasset.

  1. Paxa inte redskap

Det är inte okej att lägga beslag på maskiner och vikter om du planerar att göra dem till ditt nya kontor. Har du en rutin med olika moment, se till att det inte inkräktar på andras övningar. Dela med dig och skapa ett träningsuniversum där alla får plats.

  1. Kommunikation och respekt

Respektera andras träningsbubblor och undvik att störa. Om du behöver dela en maskin med någon gör det då med ett leende och en kort hälsning. Även om du tycker att någon annan besökare gör ett fantastiskt jobb är det sällan uppskattat att bli granskad eller att få kommentarer om det. Gymmet är inte heller platsen att kommentera någons utseende.

  1. Respektera andra när du fotar/filmar

Om du fotar eller filmar på gymmet, tänk på andra och var säker på att ingen hamnar i bild som inte vill det.

  1. Tänk på volymen på ditt gym-snack

Tränar du ihop med en vän eller om du av något skäl behöver prata i telefon – kom ihåg att hålla det sociala snacket på en nivå där ingen behöver känna sig som en ofrivillig publik.

För mer information:

Brian van den Brink, 0733-13 83 21

Om Almega Friskvårdsföretagen

Almega Friskvårdsföretagen är en branschorganisation för gym- och friskvårdsföretag i Sverige. Vi är branschens röst i samhällsdebatten och verkar för ett aktivare Sverige och en välmående bransch.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys